| claudiu96 a întrebat:

Care sunt conditiile pentru a merge la o facultate din strainatate si fara plata studiilor?

Răspuns Câştigător
| Viki20 a răspuns:

Cam ambele... daca ai 10 e clar... depinde, mai bine cauti pe site-urile facultatilor sa vezi cum si ce burse primesc. Tre' sa fii si la un liceu mai bun si mai cunoscut, ca nu ofera toate burse asa mari.

5 răspunsuri:
| anotimp2 a răspuns:

De obicei bursele acopera numai o parte din cheltuieli, restul platesti u. Informeaza-te de pe net. Cauta! Lucrurile astea se schimba de la an la an...

| Viki20 a răspuns:

Sa inveti foarte foarte foarte bine aici in liceu si sa iei bursa...cam astea, dupa logica mea.

| claudiu96 explică:

Ce medie trebuie sa ai in liceu pentru a primi o bursa? Vorbim de media generala din liceu sau media de la bac sau amandoua?

| Serena_8573 a răspuns:

Facultatile din strainatate cauta persoane care pe langa note bune sa aiba si activitate extrascolara ( asta e de fapt mult mai important ca sa fii acceptat). Ar mai fi o varainta sa optezi pentru o facultate in Romania si sa incerci sa obtii o bursa Erasmus. Google-it!winking

| ionut7107 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi, doar daca inveti bine, sa ai o bursa de la Fundatia Dinu Patriciu, programul Orizonturi deschise. Asigura Toate cheltuielile necesare in cazul in care vrei sa studiezi in strainatate, cu conditia ca, la terminarea studiilor sa te intorci in tara. Pentru mai multe informatii intra pe Fundatia Dinu Patriciu/Orizonturi deschise. Succes in Strainatatelaughing