| Hukez a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt conditiile de transfer de la o facultate la alta, fara intreruperea studiilor, dupa incheierea anului studiu curent.
Mai exact de la Politehnica la Ase.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu sa existe prevederi pe plan national in acest sens, conform L.1/2011, md. si compl. recent, MEN ar fi trebuit sa intocmeasca o metodologie-cadru si apoi institutiile de invatamant superior sa intocmeasca reglementari proprii.
Asa fiind se aplica prevederile fiecarei institutii de invatamant superior, asa ca va trebui sa te interesezi la ASE unde vrei sa te transferi.
S-ar putea sa nu poti face transferul, unele regulamente admit transferul numai daca mergi la aceeasi specializare sau una asemanatoare, la care sa sustii examene la materiile pe care nu le-ai facut.