| itzdayeon a întrebat:

Care sunt etapele de inscriere a unui elev basarabean la un liceu din Romania?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De văzut dacă nu vă invadează și pe voi ca pe vecinii. apoi mai vb

| gabicoo a răspuns:

Prima etapă: Aduci două dube de țigări!
A doua etapă: Aduci trei cisterne de vin!
A treia etapă: Aduci un Kamaz de dulciuri Bucuria!
Când tremini etapa trei primești direct diploma de bacalaureat! Bonus admiterea fără concurs la ASE!

| itzdayeon explică (pentru gabicoo):

Hahaha nu mai pot de râs, puteai sa iti laşi glumele pentru tine si prietenii tai. Nu am adresat aceasta intrebare ca sa primesc astfel de raspunsuri, daca ție iți este indiferent puteai pur si simplu sa treci aceasta intrebare cu vedere. Erai obligat să şi raspunzi? Nu eşti amuzant.

| sierra1 a răspuns (pentru itzdayeon):

De ce nu intrebi la rușii tăi?

| itzdayeon explică (pentru sierra1):

Sunt ai mei? Mai bine nici sa nu scrii daca nu stii cum sta situatia. Tata e român, mama e moldoveanca, am facut gradinita in Braşov dar dupa parintii mei au divortat si a trebuit sa vin cu mama in Moldova. Asa ca te rog sa te abtii de la intrebari de astea de cacao, daca nu stii adevarata situatie. Esti un mare egoist(a), tie iti este indiferent daca cuvintele tale ranesc sau nu. Asa ca te-as ruga sa stai cu indiferenta asta a ta departe. Sa ai o zi "buna"!

| sierra1 a răspuns (pentru itzdayeon):

до свидания

| Brizbriz a răspuns:

Prima etapa, de minim bun simt, iti scoti capul adanc infipt unde soarele nu patrunde, si incepi sa gandesti cu si despre UTmfG (use the mf google)
https://www.google.com/search?q=chisinau+ambasada+romaniei
apoi dai click pe contact:
https://chisinau.mae.ro/contact
si apoi... EVIDENT, le dai telefon si aflii informatiile pertinente de la botul calului, nu de aici unde nu numai ca avem voie, dar unii dintre noi, chiar se simt responsabili sa faca katerinka, cand pui intrebari cu raspuns usor si EVIDENT;))

| Trixt3r a răspuns:

Dosarul elevului se transmite la MEN – Direcția Generală Relații Internaționale și Afaceri Europene (DGRIAE).

Pot fi înscriși în învățământul preuniversitar din România elevii din state terțe UE dacă unul dintre părinți, tutori sau susținători legali se încadrează în una din următoarele situații:

este repatriat;
are, prin căsătorie, domiciliul în România;
este posesorul unui permis de ședere în România;
desfășoară, în conformitate cu prevederile legale, activități pe teritoriul României;
se află la studii în învățământul universitar sau postuniversitar de stat/particular acreditat din România.

Link cu mai multe detalii :
https://www.edu.ro/elevi%20studenti%20non%20ue

| geani87 a răspuns:

Numai pârliți cu glume de cacao prin comentarii laughingapoi ne mai mirăm de ce majoritatea lumii ia site-ul ăsta în râslaughing