| ړײ a întrebat:

Care sunt marimile fizice scalare si vectoriale?

Răspuns Câştigător
| alina1990 a răspuns:

Marimi fizice scalare: determinate de valoarea numerica si unitatea de masura(lunginea,temperatura,volumul,masa, densitatea, timpul, frecventa, presiunea, Lmecanic, etc)
b.Marimi fizice vectoriale caracterizate prin valoarea numerica(modulul) si orientare(directie, sens), punct de aplicatie. (forta, viteza, deplasarea, momentul fortei, acc.gravitationala). Sper sa te ajute.Bafta!

2 răspunsuri:
| alina1990 a răspuns:

Marimi fizice scalare: determinate de valoarea numerica si unitatea de masura(lunginea,temperatura,volumul,masa,densitatea,timpul, frecventa, presiunea, Lmecanic, etc)
b.Marimi fizice vectoriale caracterizate prin valoarea numerica(modulul) si orientare(directie,sens),punct de aplicatie. (forta, viteza, deplasarea, momentul fortei, acc.gravitationala). Sper sa te ajute.Bafta!

| alina1990 a răspuns:

Funda? :X