| Cr1sT1aN a întrebat:

Imi poate da cineva exemple de marimi fizice scalare si vectoriale, dar sa nu fie prea complicate adica sa le inteleaga un copil din clasa a 7-a?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Lungimea, masa sunt marimi scalare, forta, viteza, acceleratia sunt marimi vectoriale. Asta daca nu gresesc eu, n-am mai facut fizica de... nu stiu, ii greu de socotit cati ani, cam 14-15 ani. happy

| shelly a răspuns (pentru Zenithf):

Bune raspunsuri

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sacare:densitatea, masa, puterea mecanica, lucrul mecanic, temperatura
vectoriale:forta, viteza, greutatea, acceleratia gravitationala
le stiu de anul trecut:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scalare, scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu inteleg fizica deloc... e complicata rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Alexaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu inteleg fizica deloc, am maine test la fizica!