| Anonim2000288282 a întrebat:

Care sunt pașii de înscriere la liceu?

Gen sa spunem ca o persoana a terminat a8a cu media 7 în examen.
Iar în toamna își cauta un liceu la care sa intre.

Care sunt pașii de intrare.(gen ce trebuie sa semnezi, ce trebuie sa scrii, dacă trebuie sa pleci acolo cu părinte sau fără)d-astea

Funda cel mai bun

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă-i funda direi tale că o să-ți spună procedura de admitere și o să te pună să scrii cu mânuța ta unde vrei să ajungi

https://www.portalinvatamant.ro/......10596.html

| king5151 a răspuns:

In toamna?

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Nu in toamna te inscrii la liceulaughing)Undeva prin luna iulie-august. Dupa ce ai finalizat cu examenul si ai primit nota diriginta va cheama la scoala pentru a completa fisa cu optiuni pentru liceu si in functia de ce nota ai avut si ce optiuni ai ales acolo esti repartizat. Sunt si licee unde se intra pe baza de admitere, majoritatea avand admiterea in primavara(liceul de arte, liceul sportiv, liceul militar, seminarul, pedagogicul).La liceul militar se dadea proba sportiva si psihologica in iarna, cel putin asa stiu eu din anii trecuti. La fel si daca doresti la un profil cu bilingv dai proba la limba respectiva undeva in primavara.
Toate aceste probe sunt anuntate si trebuie sa te interesezi cand au loc.
Dupa ce in vara esti repartizat intr-un liceu vei merge la inscrieri(tot in vara) cu un parinte, carte de identitate, certificat de nastere(daca nu gresesc)pentru a te putea inscrie. Data la care mergi sa te inscrii la liceu se afiseaza pe site-ul sau pe Facebook-ul liceului respectiv.
Gasesti pe net cand are loc evaluarea nationala, intre ce perioade au loc completarea optiunilor pentru liceu si data la care se afiseaza rezultatele cu repartizarea. Mult succes!?

| daniela1107 a răspuns:

După ce obții rezultatele la evaluarea o sa fii chemat cu mămică la școală pentru a completa lista cu ce licee și pentru a-ți lua condica de note și diploma de 8 clase. Pe baza notelor și a listei făcute de tine v a urma repartizarea computerizată iar pentru câteva zile găsești repartizările pe edu.ro. Odată repartizat la liceu tu trebuie sa completezi dosarul cu condica ta de note și istoricul adeverințelor medicale. Tu până pe data de 15 Iulie( așa a fost acum 3 ani când am dat eu) vei fi înscris practic la liceu. Funda?