| bri1938r a întrebat:

Cum functioneaza întrarea la liceu? De exemplu daca sunt 50 de locuri si media de intrare este 8.50, trebuie doar sa iau nota de la examen mai mare de 8.50 si gata am intrat in liceu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o medie prestabilita de admitere, aceasta se stie doar dupa admitere.
Tot ce stii sigur este media cu care s-a intrat in anii anteriori, de obicei aceasta nu se schimba prea mult in plus sau minus.
In situatia expusa se poate sa intri, dar nu este chiar sigur, pot fi alti 50 candidati cu media mai mare decat tine.

| sierra1 a răspuns:

Trebuie să ai media intre primii 50 (indiferent cât o fie ea)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Repartizarea la liceu se face in functie de optiunile elevilor.
De exemplu, in clasa mate-info intensiv, vor intra 30 de elevi care au aplicat pentru acea clasa, in ordinea mediilor.
Daca pentru acea clasa au aplicat 14 elevi, cu medii intre 9.76 si 6.20, ultima medie de intrare este 6.20
Daca pentru clasa aia au aplicat 2000 de elevi, cu medii intre 10 si 4, vor intra 30 de elevi cu mediile cele mai mari, dintre aia 2000. Ar putea sa fie 30 de elevi cu media 10, sau probabil ultima medie va fi ceva de genul 9.80
Totul tine de concurenta si preferinte.
Daca alegi un liceu necautat, concurenta e mica si intri pe unde vrei, daca ai media buna.
La liceul la care am fost, cu un an inainte sa intru eu, ultima medie a fost 7 si ceva.
In anul in care am intrat eu, ultima medie a fost 5 si ceva.
Depinde doar de concurenta, adica de mediile celorlalti elevi care termina clasa a 8-a odata cu tine.