| Kornuletz540 a întrebat:

Care sunt principalele realizări în materie de construcții(de orice fel) de după Revoluție din România?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Podul de la Braila
Catredala Mantuirii Neamului
Cazinoul din Constanta
Stadioanele de fotbal:National Arena, Cluj Arena si Arena Ion Oblemenco din Craiova
Autostrada Soarelui.

| Kornuletz540 explică (pentru LordCristobal):

Și să nu uităm Pasajul Basarab și poate și zgârie-norul Sky Tower.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Aproape jumatate din autostrada atribuita firmei Bechtel
- Aproape 10% din autostrada din Moldova
- Aproape integral podul nou peste Dunare
- Biserici: cu duiumul
- Cartiere de vile si rezidentiale in toate orasele (si nu numai)
- Petecirea drumurilor nationale (in permanenta, mai ales in ploaie si zapada)
- etc.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Si daca stam sa ne gandim, toate acestea facute in 34 de ani sunt fix pix fata de ce au facut comunistii pe care toti ii blamamwinking
Suntem ultimii din UE cam la toate capitolele si asta spune destul de multe despre poporul nostru!

Insa dupa cum afirma ilustrul Dragonu AKA 47, suntem primii la CEVA : " No.1 la prostitutie pe Europa, crezi ca glumesc? intreab-o pe sorta!, cam cata marfa cu coca? din a 8-a nu avem pentru ce opta"

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Simpatic):

Greutăți intodeauna vor exista. Insa așa cum au fost in Romănia Comunistă, acum nu sunt. Romăni de atunci erau subnutriți, foarte rar intălneai un om gras, Acum insă! Mulți luptă să slăbească.
Da, Comuniștii au construit blocuri. Dar lipsea căldura, curentul electric și uneori chiar apa.

| Simpatic a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Au oferit o fundatie pe care ilustrii nostri politicieni puteau sa faca lucruri marete, dar au facut? doar interesul lor si l-au urmarit...
Avem autostrazi ca in Somalia, doar un exemplu

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Simpatic):

Ai fost in Somalia? Eu am fost.

| Simpatic a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

De ce ma persiflezi tu oare?
Eu nu am fost si nici nu voi calca vreodata in Africa, nu doresc sa imi fac 10 vaccinuri daca intelegi unde bat
Matusa mea in schimb merge des pe acest continent.
In vorbirea uzuala cand ne raportam la Somalia o facem de cele mai multe ori in sens metaforic, aceasta fiind tara cu cel mai scazut nivel de trai din lume...
Dar mereu este cateun destept care le stie pe toate sau ne inteapa pe ceilalti.
Esti SMART-ASS laughing

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Dacă Ceaușescu ar fi construit autostrăzi, canalul Dunăre-București, metrou în Cluj-Napoca și poate și în Timișoara, încă o centrală nucleară și mai multe porturi pe Dunăre și la Marea Neagră, în loc să facă Casa Poporului și alte proiecte faraonice, azi am fi avut o fundație mult mai bună și mai stabilă și poate mai multă sursă de investiții și creștere, deci ne-ar fi fost mai okay.

| Kornuletz540 explică (pentru DeMicUnCălător):

Plus magazinele goale și raționalizarea drastică a mâncării, ceea ce cred că nici în timpul celor două războaie mondiale nu s-a întâmplat.

| dullcat a răspuns:

Ce fel de realizari? Bune sunt numai cateva, intr-o mare de exemple proaste.

| Eireann a răspuns:

Autostrada Soarelui.

| carevaescu a răspuns:

Termoizolarea

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu prea există realizări naționale, in teorie proiecte sunt. Stăm prostla proba practică.
Mie mi-ar place să văd zece autostrăzi in Romănia. 4 vest / est
6 Nord / Sud.

| Bogdaneeel a răspuns:

La ora 23, ce te intereseaza?