| crisstinna13 a întrebat:

am o tema de vacanta la istorie si nu am stiut la doua intrebari...
1.care sunt cele mai importante constructii religioase din romania?
2.nominalizati principalele constructii civile(palate, civile, conace)
please help-me dau fundita mersi mult:*

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Mari construcții religioase din România cred că sînt clădirile mitropoliilor ortodoxe și a ahiepiscopiilor catolice ( numite generic catedrale) plus aceea a Patriarhiei din București.
Mai nou, la București, se pare că e în plan a se construi un nou sediu pentru biserica Patriarhiei din București.
Cît despre construcții civile, acestea cred că sînt mult mai multe și în fiecare județ și în marile metropole din România se întîlnesc multe astfel de construcții, care, la acest moment, cred că sînt de ordinul a cîtorva mii.
Ca mari sau foarte mari aș putea aminti: Casa Poporului, Palatul Regal ( Republicii), clădirea Guvernului, palatul Brîncovenesc, Casa presei Libere, Muzeul Antipa, Cazinoul din Constanța, Palatul Culturii din Iași, Castelul Peleș, castelul Bran, castelul Huniazilor, cetatea Sucevei, Cetatea Neamțului, castelul Bran, și încă multe altele care nu-mi mai vin acum în memorie.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Banuiesc ca manastirile din moldova

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Biserica Neagra din Brasov
Biserica 3 Ierarhi Iasi
Mitropolia Bucuresti
2.Palatul Parlamentului
Castelul Savarsin
Castelul Peles
Castelul Bran
Astea sunt
Funda?

| crisstinna13 explică:

Greu sa decid cui sa-i dau fundita...totusi multumesc mult amadurora pentru ca m-ati ajutat

| crisstinna13 explică:

Va multumesc mult, am ales raspunsul tau castigator pentru ca mi-ai spus mai multe...insa apreciez mult si raspunsurile tale Crissa27:*