| Rallu a întrebat:

Care sunt regulile de calcul cu puteri?

Răspuns Câştigător
| Spufff :x a răspuns:

La inmultire :
a (la puterea n) x(ori) a(la puterea m)=a (la puterea n+m)
ex: 2 (la a3a) x(ori) 2 (la a2a) = 2(la a 3+2) = 2 la puterea 5 = 32

La impartire :
a (la puterea n) :(impartit) a ( la puterea m) = a (la puterea n-m)
"n" trebuie sa fie mai mare sau egal cu "m"
ex: 6 (la puterea 13) : 6 (la puterea 10) = 6 (la puterea 13-10) =6 la puterea 3= 216

Pentru a ridica o putere la altă putere scriem baza şi înmulţim exponenţii.
ex: a la puterea n ( totul la puterea m) = a ( la puterea n ori m )
adica. 5 la puterea a2a ( totul la a3a) = 5 la puterea 2 ori 3=5 la puterea a6a = 15625

sper ca ai inteles ceva :-s :x.

daca nu descarca documnetul din dreapta paginii
http://www.didactic.ro/......-p73200-t6
Fundita?:">

33 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sunt 5 reguli, si anume:
1. a la puterea m inmultit cu a la puterea n= a la puterea m+n.
2. a la puterea m impartit la a la puterea n= a la puterea m-n.
3. a la puterea m totul la puterea n= a la puterea m ori n.
4. a ori b totul la puterea n= a la puterea n ori b la puterea n.
5. a impartit la b totul la puterea m= a la puterea m impartit la b la puterea m.
Sper sa fi inteles ceva.

| Loredana_4793 a răspuns:

Intra la adresa asta si dai open ca sa vezi documentul, si uita-te la punctul 4 al lectiei, ai 4 reguli si ai si exemple.Am vrut sa iti scriu dar nu merge sa scriu cu puteri aici:D
Succes:-*

http://www.didactic.ro/files/3/planregulidecalcul.doc

| Iuliaana a răspuns:

an ∙ am = an+m
an : am = an-m
(an)m = an ∙ m
(a ∙ b)n = an ∙ bine
n-urile si m-urile trebuie scrise mai sus de a si b happy

| Julienne a răspuns:

1. Pentru a înmulţi două puteri cu aceeaşi bază scriem baza şi adunăm exponenţii.
an ∙ am = an+m
Pentru a împărţi două puteri cu aceeaşi bază scriem baza şi scădem exponenţii.
an : am = an-m, n ≥ m
Pentru a ridica o putere la altă putere scriem baza şi înmulţim exponenţii.
(an)m = an ∙ m
Pentru a ridica un produs la o putere se ridică fiecare factor la acea putere.
(a ∙ b)n = an ∙ bine
Noroc!

| Serendipity17 a răspuns:

Inmultesti numarul de cate ori arata puterea.de exemplu : 3 la puterea 3... faci : 3 x 3 x 3 = 27 ai inteles?big grin

| Morari_Dragos_1988 a răspuns (pentru Serendipity17):

Si daca avem 3 la puterea 54 cum mai faci geniule?laughing

| dedeuh a răspuns:

Deci o sa ti le scriu cu litere.

a la puterea n inmultit cu a la puterea m = a la puterea n + m
a la puterea n impartit la a la puterea m = a la puterea n - m
a la puterea n totul la puterea m = a la puterea n ori m
a inmultit cu b totul la puterea n = a la puterea n ori b la puterea n
a impartit la b totul la puterea n = a la puterea n impartit la b la puterea n
Iti dau un mic sfat, eu aici nu am putut sa le csriu cum trebuie inainte de a le folosi in exercitii scrie-le pe o foaie de hartie asa cum trebuie adica nu cum am scris eu in cuvinte...si o sa vezi ca iti vei aminti usor, aaa si mai sunt si inversele lor adica le scrii de la dreapta la stanga nu cum am scris eu de la stanga la dreapta, hai ca intelegi:*

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmultesti numarul de cate ori arata puterea.de exemplu : 3 la puterea 3... faci : 3 x 3 x 3 = 27 ai inteles? mai fata sau baiat ceoi fi uh...

dar daca e 3 la puterea 1999... faci 3x3x3x3x3 de 1999 de ori...

e adv ca asa este dar...

trebuia sa-i zici regulile...cum a zis "Spufff love struck"

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A la 1 =a; 1 la n=n; a la 0=a; 0 la n=0; exemplu:5 la 2=5 ori 5; este diferit de 2 la 5=2ori2ori2ori2ori2=32. sper ca ai inteles...

Alte răspunsuri
| lorra92 a răspuns:

Daca te referi intr-un exercitiu : se efectueaza calculele cu puteri, inmultiri/impartiri, adunari/scaderi.
Sau : Ridici baza de cate ori iti arata exponentul :* (cel de sus ). Fundita?

| BubUDeCluj a răspuns:

Pai pentru a inmulti 2 puteri care au aceeasi baza vom scrie baza la rezultat si vom aduna exponentii simplulaughing daca ai impartire scrii baza la rezultat si scazi exponentiilaughing simplu iar daca vrei sa ridici la o putere scrii baza si inmultesti exponentii laughing mai greu un pic.

Alte răspunsuri