| voinead2011 a întrebat:

Stie cineva regulile de calcul cu puteri? Accent pe adunarea numerelor ridicate la putere!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inmultire :
a (la puterea n) x(ori) a(la puterea m)=a (la puterea n+m)
ex: 2 (la a3a) x(ori) 2 (la a2a) = 2(la a 3+2) = 2 la puterea 5 = 32

La impartire :
a (la puterea n) :(impartit) a ( la puterea m) = a (la puterea n-m)
"n" trebuie sa fie mai mare sau egal cu "m"
ex: 6 (la puterea 13) : 6 (la puterea 10) = 6 (la puterea 13-10) =6 la puterea 3= 216

Pentru a ridica o putere la altă putere scriem baza şi înmulţim exponenţii.
ex: a la puterea n ( totul la puterea m) = a ( la puterea n ori m )
Adica 5 la puterea a2a ( totul la a3a) = 5 la puterea 2 ori 3=5 la puterea a6a = 15625

Sper ca ai inteles ceva :-s :x.

Daca nu descarca documentul din dreapta paginii
http://www.didactic.ro/......-p73200-t6

2 răspunsuri:
| TaNaNaNaNa a răspuns:

Gasesti aici: http://www.tpu.ro/......eri-funda/

In caz ca vrei sa aduni a la puterea n + m la puterea a = (inmultesti pe a de atatea ori cat este exponentul la celalalt la fel si dupa aceea le aduni.De exemplu: 2 la puterea 2 + 3 la puterea 3= (2x2) adica 4+ (3x3x3) adica 27=31... Daca ai un nr. ridicat la o putere foarte mare nu stiu cum se calculeaza. Sper ca ti-am fost de ajutor oricum.Pup!

| AlicePotato a răspuns:

Ador matematica. Deci puterea zice de cate ori se face numarul ori el însuși. Deci 2 la puterea a 2 2x2 =4 si 3 la puterea a 5 a 3x3x3x3x3=... cred ca te-ai prins.
Puterea a 2 se mai zice si la patrat. 3 la patrat 9, la puterea a 3 se mai zice cub 3x3x3=27 Radical e operatia inversa a patratului. Radical din 64 e 8, radical din 16 e 4.