| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum faceti sa puteti invata? sa invatati nu sa memorati? adica, dupa ce terminati cu teza sau examenu, sa mai stiti cate ceva, macar 75%... tat meu imi spunea ca trebuie sa invat relaxata, asta ce inseamna? answer pliiizzz

Răspuns Câştigător
| Octavutzu a răspuns:

Ca sa poti invata ceva si tot o data sa nu uiti in timp ceia ce ai invatat eu iti sugerez ca dupa ce invezi sa spunem o lectie si esti sigura ca ai invatat-o si o poti spune cu brio, apoi daca sti ca o sa mai ai nevoie de acea lectie ar fi bine ca o data pe saptamana sa o mai citesti cu atentie si cu voce preferat intr'o camera unde sa nu mai fie nici o persoana.Sau daca ai ceva de invatat pentru o materie si lectia iti tebuie dupa 3 zile sa spunem e de preferat sa incerci in fiecare zi sa o citesti si sa o inveti treptat. Indicat e sa inveti mai mult dimineata si cum am mai spus cu voce tare cat sa te auzi doar tu bine inteles si singura in camera. Sper sa iti fie de folos sfatul meu.

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă înţelegi ceea ce înveţi e fără probleme. Dacă trebuie să toceşti memorând lucruri care nu au legătură logică între ele e mai greu. Ia Lecitină, încearcă să elimini stresul şi mult succes, ciocolată şi cafea!

| shadovv a răspuns:

Pai defat tu nu trebuie sa inveti... trebuie sa gandesti!

| loredana2012 a răspuns:

Daca e o lectie mai lunga, cel mai bine o inveti pe fragmente. O imparti in 3 parti sa zicem si le inveti asa, pe rand.Si dupa ce le-ai invatat pe toate trei, repeti toata lectia.

| Lol_1641 a răspuns:

Daca inveti din placere si nu cu sila se poate sa reti ceva din ce ai invatat!

| amy_5949 a răspuns:

Profesoara de biologie ne-a spus ca atunci cand avem de invatat o lectie sa deschidem caietul si sa scoatem ideile principale din lectie apoi acele idei principale le invatam(presupun ca pe de rost) si lectia este invatata. Sper sa-ti fie de ajutor sfatul meu.Eu am putut invata asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa inveti gandindu-te ca o faci deoarece iti place, nu din obligatie. Cand te apuci de invatat, fa-o din proprie intiativa, nu indemnata de parinti.
Incearca sa fii atenta in clasa si lucrurile vor fi mai simple.