| Andreea482 a întrebat:

Cartea,,Hoțul de cărți,, este un roman cu subiect istoric?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul este unul istoric, dar romanul este unul ficțional, întâmplările nu sunt reale, cu toate că unele întâmplări sunt inspirate după fapte reale din timpul celui de-al Doilea Război Mondial

| Ralixu16 a răspuns:

Nu are neaparat subiect istoric. Actiunea se desfasoara in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, dar nu e centrata pe el, ci pe o fetita, Liesel Meminger, aflata in grjia unor asistenta sociali in Germania nazista. O sa se vorbeasca despre Hitler si actiunile lui impotriva evreilor, insa tot prin corespondenta cu povestea fetitei. Daca vrei sa afli mai multe, iti recomand cu drag cartea. Spor! happy

| Andreea482 explică (pentru Ralixu16):

Atunci imi poti spune te rog un roman care sa nu ma plictisească cu subiect istoric?