| Andrei123Aa a întrebat:

Cat costa sa faci o facultate in Romania? Sunt la liceu si as vrea sa ma informez cu ce e mai important...as vrea sa fac o facultate in domeniul medicinei... apropo sunt facultati unde se axeaza mai mult pe biologie decat pe chimie? =) Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca iei o nota buna la examenul de admitere si ajungi la buget, nu trebuie sa platesti taxa anuala (s-a spus mai sus cat e, sumele difera un pic de la o facultate la alta), doar ce cheltuiesti tu (manuale, caiete, mai iesi cu colegii la suc si asa mai departe). La medicina generala poti sa dai admitere linistit, cam peste tot se da admiterea din grile la alegere dintre bio sau chimie, asa ca poti toci la bio si ai scapat. In facultate daca faci maxim 2 materii legate de chimie. Am avut colega de camera studenta la medicina generala, singura materie legata de chimie a fost biochimia (2 semestre) unde aveau teorie pana si la laborator (unde se presupune ca se face practic). Asa ca nu e imposibil. Nu am auzit de oameni care sa mearga la medicina pentru ca le place chimia laughing

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de Medicina costa 7000 lei/an.

Răspuns utilizator avertizat