| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Cat de grea este gramatica de la romana pentru subofiteri pentru sesiunea urmatoare? O pot lua daca fac pregatiri de vreo 2 saptamani, in conditiile in care incep de la 0? Un singur profesor am gasit si nu are mare experienta cu academia/subofiterii. Pot lua sesiunea asta? Chiar am nevoie chiar acum, sunt gata sa incerc tot ce pot ca sa invat, nu vreau maxim ci doar sa trec.

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"O pot lua daca fac pregatiri de vreo 2 saptamani, in conditiile in care incep de la 0"

ma indoiesc de mi se indoaie ca se poate, trebuie sa fii FOARTE bun la invatat - adica esti in stare sa retii tot ce ti se prezinta, SIIIIII GANDIT - adica esti in stare sa aplici dpdv practic ce ai invatat, analiza gramaticala e la fel ca matematica, trebuie sa faci enshpe zeci de mii de exercitii inainte sa poti sa spui ca "stii"

in generala am avut un profesor de romana extrem de obsedat de lb romana, insa apreciez faptul ca am invatat de la el mai multa gramatica (inventa propozitii ca sa ne faca sa gandim analiza) decat am invatat de la maica-mea care era tot profesoara de romana, insa nu inseamna ca inca nu il urasc DE MOARTE angry... jigodia sadica ce era angry

inclusiv ca am mers acasa cu tema: conjugarea verbului a fi, si, nu mai tin minte timpul, dar a fost unul in care nu are sens, ei bine asta a venit cu "de fost" care cica, ca ar fi in conjugare, de ce nu imi da el un exemplu de propozitie cu "de fost"... inainte sa se dea rotund ca stie el tot, TOT angry

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Zuzu1991):

Pai imi dau silinta cat pot, doar ca intr-adevar nu stiu daca ma voi descurca asa bine la analize, intrebarile provoaca confuzii destul de mari. Dar cat de greu e sa trec avand in vedere ca pot minim 25 raspunsuri corecte la engleza din 30, iar 10 puncte din oficiu, deci 35 fara romana?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Man, ce pot sa spun, succes!

| S417 a răspuns:

E grea, are 3 tone