| pissycutza99g a întrebat:

Cat de greu o sa fie in clasa a 7 a la chimie? O.o

11 răspunsuri:
| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Depinde dacă o sa iți placa sau nu big grin
O sa învățați simbolurile, reactile chimice și formulele chimice! O sa aveti probleme cu moli. nu te speria o sa te descurci, acum poate nu ști ce înseamna dar o sa înveți! so don't stress! Sper sa te descurci! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vad anul acesta si tu treci pe a 7a?

| pissycutza99g explică (pentru anonim_4396):

Dap

| anonim_4396 a răspuns (pentru pissycutza99g):

Off ce calvar.

| Euletitia a răspuns:

Buna! La inceput, chimia in clasa a 7a se bazeaza mai mult pe studiul substantelor cu densitati, mase, volume etc si daca stii ceva matematica, iti va veni fff usor. Apoi, e importnat sa inveti tabelul periodic si lectie cu lectie tot ce va pred ain clasa(formule, definitii, reactii etc), sa fii atenta la explicatiile profesorului/profesoarei, sa ceri lamuriri atunci cand nu intelegi ceva, sa fii activa si sa iesi mereu la tabla pentru a intelege mai bine, sa-ti faci toate temele si, daca ai timp, sa mai lucre4zi si ceeva robleme suplimentare la chimie. In plus, mai este si o parte interesanta a chimiei, cea cu experimentele in laborator, care iti va placea, cu siguranta. Succes!

| LineGuide a răspuns:

La inceput chimia este fizica bazata mai mult pe densitati si substante. Apoi, veti invata sistemult periodic al elementelor, aici depinde de profesor, sunt unii care te obliga sa-l inveti, altii nu. Sfatul meu este sa le inveti pe primele 25-30 de elemente, ele fiind cele mai folosite de obicei in studiul chimiei.

| paaauul a răspuns:

Pai o sa fie putin la inceput cand o sa invatati sistemul periodic (ar trebui invatat obligatoriu daca vrei sa nu ai probleme cu chimia) si apoi merg toate ca ''pe roate''winking

| pissycutza99g explică:

Aham happy

| Infect a răspuns:

Daca inveti sistemul periodic va fi usor. daca aoi greutati poti sa apelezi la minehappy

| Pisoi012 a răspuns:

O sa fie marfaa! Daca ai noroc sare scoala na aer! laughing