| RromAn a întrebat:

Cat de multa nevoie este de laptop la facultatea de automatica si calculatoare? Care e riscul sa fie furat din camin?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riscul e minim daca iti incui usa si nu-l lasi la dispozitia altora. E al tau si numai al tau.
Iar la facultate e foarte multa nevoie. Zilnic. Ma refer la studiul de acasa, nu sa-l cari si dupa tine (desi o poti face si e si recomandat la laboratoare sa lucrezi pe ce ai tu).

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cu siguranta ai nevoie. Nu o sa iti fie furat, ai cheie la camera, incui cand pleci, iar colegilor o sa le pese la fel de mult de lucrurile din camera ca si tie asa ca si ei o sa incuie de fiecare data. Si nu te gandi ca esti in jungla acolo.

| PainTech a răspuns:

Ai primit raspunsuri destul de bune, eu iti dau un bonus :
Instaleaza un program anti-furt pe laptop ( precum Prey ). Asa, il poti urmari si face sa "urle" chiar daca volumul e oprit. Desigur, daca hotul e inteligent va incerca sa reinstaleze sistemul de operare. Exista suficiente metode de ingreunare/prevenire a acestei proceduri.

Nu va avea impact aproape deloc asupra performantei. Niciodata nu poti fi prea precaut.

| raz0000001 a răspuns (pentru PainTech):

+ parolă la BIOS și BitLocker

| imibatpisica a răspuns:

10%