| anonim_4396 a întrebat:

Cat inseamna 3 mm la scara 5:1?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Scarile de genul 2:1, 5:1, 10:1, 20:1, 50:1, 100:1 sunt scari de MARIRE.

In cazul 3mm la scara 5:1, maresti cota de 3mm de 5 ori.

Pe desen/linie vei scrie 3mm, dar vei desena acea linie de 15mm.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Scări de reprezentare
Reprezentarea obiectelor în desenele tehnice se face de preferinţă în mărime naturală sau altfel spus la scara 1:1, ceea ce înseamnă că o dimensiune de un milimetru din planșa de desen reprezintă tot un milimetru în realitate.
Scara naturală (1:1) de reprezentare a obiectelor pe desene are avantajul că oferă o imagine mai clară asupra gabaritului real al obiectului atunci când încercăm să deducem forma și mărimea lui prin citirea reprezentării lui în desen.
De foarte multe ori însă reprezentarea obiectelor în mărime naturală nu este practică sau uneori chiar imposibilă.
Astfel, un obiect de mici dimensiuni va putea fi foarte greu de reprezentat în desen și mai ales foarte greu de citit.
Ca atare un obiect mic va trebui reprezentat la o scară mai mare, de pildă la scara 2:1 ceea ce înseamnă că 2 milimetri de pe desen reprezintă în realitate doar 1 milimetru.
Cu alte cuvinte, pe desen am mărit de 2 ori dimensiunile reale ale obiectului.
În acest mod desenul fiind mărit va putea fi mai ușor de citit de către utilizatori.
Reprezentarea la scară a desenului
Au fost standardizate scările de reprezentare a obiectelor în desenele tehnice și conform SR EN ISO 5455:1997 vom avea următoarele scări numerice

Scări de mărire 2:1 5:1 10:1 20:1 25:1 50:1 100:1, etc
Scara de mărime naturală 1:1
Scări de reducere 1:2 1:5 1:10 1:20 1:25 1:50 1:100 1:200 1:500 1:1000 1:2000 1:5000 1:10000, etc

Vezi si aici la pagina 8

https://acttm.ro/bibliografie/2.pdf

| ClaRa91 a răspuns:

0,6.