| Gosh. a întrebat:

Cat timp a durat comunismul in Romania?

Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

Regimul totalitar comunist s-a instaurat efectiv în România începând cu anul 1948 şi a durat până în decembrie 1989. Accederea la putere a comunistilor s-a facut in mod treptat si a inceput odata cu instaurarea la 6 martie 1945 a guvernului dr. Petru Groza format în majoritate din comunişti.

17 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Comunismul(ca forma de guvernare) a inceput la 6 martie 1945 odata cu Guvernul Petru Groza si a luat sfirsit pe 22 Decembrie 1989

| Flav a răspuns:

Te anunt cand se termina. Daca mai apuc, bineinteles.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Marea suparare a mea este: comunismul inca mai exista!
Am aici primar PSD-ist de 70 si ceva de ani, altul nu a vazut Onestiul de cand Romania nu mai este "in umbra marelui URSS".

| Ronnix a răspuns:

Comunismul s-a instaurat in Romania in anul 1948 si a durat pana in 1989. Raspunsul este 41 ani.
O zi buna! happy

| MariuZ a răspuns:

| lilboutique a răspuns:

Pana la revolutia din 1989thinking

| AndutzaAndu a răspuns:

Din câte ştiu eu, 45 de ani thinking

| gabriela a răspuns:

'48- '89...si o bucatica mai supravietuieste si azi! din pacate!

| Locre a răspuns:

Pai din 1948 pana in decembrie 1989, adica 41ani.

| laura64 a răspuns:

Daca adunati si perioada " democratiei originale " mai adaugati ceva.

| stelianr a răspuns:

" Ca Base a fost un communist si un securist e sigur, dar nu pentru ca credea sincer in principiile comunismului, ci, pur si simplu, din oportunism, carierism, parvenitism"
"Si tot din aceleasi motive, moare astazi sa devina dictator, vrea sa acapareze toata puterea in mainile sale pentru ca e un ambitios lipsit de orice fel de scrupule. Iar ambitia nu a infiintat-o comunistii"
"Ambitia, ticalosia, lipsa de caracter nu sunt trasaturi specifice comuniste (eu: nu ca ar fi bun comunismul). Ele exista din totdeauna si s-au manifestat mereu, intre toate societatile umane, antice sau moderne, comuniste sau capitaliste. N-au inventat comunistii lumea.Si nici omul. Doctrinele sunt trecatoare. Viciile - perene!"

Sursa: "Romania Altfel"

| jony a răspuns:

Comunismul a murit, dar spiritul a ramas in tara!

| aumih16 a răspuns:

Cam asa cum zic si altii de mai jos din 1948 si pana in 1989 multi zic spun ca mai exista si astazi poate o particica din acel comunism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 1965 pana in 1989

| andreiboss31 a răspuns:

Din februarie 1947 pana in prezent.

| Fritz18 a răspuns:

Depinde ce vreti sa spuneti pe 30 decembrie 47 l-au abdicat pe rege si au proclamat republica populara, pana in 65 nu a fost comunism din punct de vedere economic desi comunisti erau la putere, dreptul la proprietate era garantat de constitutie, in 65 a venit Ceausescu la putere si a trecut la socialism a colectivizat totul a interzis proprietatea privata, opozitia politica a schimbat numele partidului din Partidul Muncitoresc Roman in Partidul Comunist Roman iar numele tari in Republica Socialista Romania.Din 48 pana in 89 am putea spune ca a fost totalitatea guvernari comuniste, dar strit din punct de vedere economic a fost comunism (socialism) din 65 pana in 91 cand s-a trecut la descentralziarea economiei, perioada de tranzitie de la comunism la capitalism de dupa revolutie

| allexandra_6943 a răspuns:

20 de ani