| Matrix2323 a întrebat:

Cat timp dureaza sa se aprobe cererea de transfer de la liceu la profesionala in decursul primul semestru din clasa IX-a si de ce am nevoie pentru acest transfer?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 in vacanță se aprobă
2 nimic, doar cererea

| Matrix2323 explică (pentru sierra1):

Din cate prevede legea te poti transfera de la liceu la profesioanla in decursul anului scolar.

| sierra1 a răspuns (pentru Matrix2323):

In cazuri excepționale dar nu pare a fi situația

| Matrix2323 explică (pentru sierra1):

Pai si asta la ce se refera?:
Ca regula generala, elevii se pot transfera de la o scoala la alta doar intre semestre sau in vacanta de vara.

Transferurile in timpul semestrului se fac doar in situatii exceptionale:

- la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
- in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
- de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
- la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;
- de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
- in alte situatii exceptionale, cu aprobarea Consiliului de Administratie al Inspectoratului scolar.

| sierra1 a răspuns (pentru Matrix2323):

Ai vreo situație excepțională?

| Matrix2323 explică (pentru sierra1):

Da transferul de la liceu la profesionala, asta ce e nu se califica in punctul c?

| sierra1 a răspuns (pentru Matrix2323):

Fă o cerere, vezi ce iese