| nichielena a întrebat:

Cat timp stau puii in ou?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Odata cu venirea primaverii, gainile se pregatesc pentru clocit. Mama gaina pregateste cuibul din paie si depune cate un ou pe zi, timp de 12 zile. Apoi cloceste ouale timp de 21 zile. Paraseste cuibul din cand in cand, pentru a bea apa si a se hrani, dar se intoarce de fiecare data inainte ca ouale sa se raceasca. Din cand in cand, gaina intoarce ouale cu ciocul pentru a repartiza uniform caldura si pentru ca interiorul sa nu se prinda de coaja. Astfel, puiul va creste sanatos si, in final, va iesi din ou. Dupa aceea, gaina ii va supraveghea cu privirea si ii va tine la caldura.

Ouale mai pot fi clocite si fara a avea o gaina clocitoare, cu ajutorul unei masini numite incubator. Acolo, ele sunt tinute la caldura si intoarse din cand in cand, cum ar face o gaina.

Ce se intampla in ou?

Ziua 1: Embrionul de pui de gaina este o mica particula in mijlocul galbenusului.

Ziua 11: Puiul se dezvolta, hranindu-se cu substantele nutritive din galbenus.

Ziua 21: Dupa ce s-a terminat tot galbenusul, puiul poate iesi din ou.

Pregatirea incubatorului

Mai intai, pune apa in tava de dedesubt. Astfel, aerul va ramane umed, iar ouale nu se vor usca. Aseaza pe tava ouale, apoi separatoarele, pentru ca ouale sa nu se adune toate in acelasi loc. Inchide capacul si porneste incubatorul. Acesta va atinge temperatura de 37, 5°C, iar tava se va misca usor, pentru ca ouale sa se intoarca singure din cand in cand.

Verifica incubatorul in fiecare zi si asigura-te ca temperatura este potrivita. Pentru a verifica daca ouale se intorc, cel mai bine este sa le faci un semn cu creionul.

In cea de-a 19-a zi, opreste instalatia care se invarte si pulverizeaza deasupra oualelor de doua ori pe zi apa calduta. Astfel, coaja devine mai moale, iar puii vor iesi mai usor.

Bibliografie

- Animalele planetei Nr. 12

| nichielena explică (pentru Azµre):

Multumesc mult!

| Azµre a răspuns (pentru nichielena):

N-ai pentru ce

4 răspunsuri:
| Rockerrockin a răspuns:

1an-2

Răspuns utilizator avertizat