| Solix a întrebat:

Cat timp trebuie sa inveti pentru media minima 6 la bac? Si cat de greu este sa o obtii?

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Trebuie sa inveti cat mai mult timp, incepe acum. La orice examen, mai usor se ia 9, decat 5. Daca inveti de acum, si inveti constant, il iei.

| Felys a răspuns:

Ficamea a invatat fix doua zile inainte de bac si a luat 8 la fiecare materie, acum depinde de capacitatea de retinere a fiecaruia si de bafta sa pice ceva ce stii

| Elena9328 a răspuns:

Daca te întrebi acum, având în vedere că luni e bacul e cam nasol

| Justme1997 a răspuns:

Totul depinde de tine, cãt de mult ai fost atent (sau prezent măcar) la ore si cat ai înțeles din materie în general în timpul anului. Dacă nu știi nimic de la ore o să fie greu de obținut și 6. Cam o lună de învațăt intensiv, cred. Notele în general sunt mai mici decât te aștepți.

| raMLesS a răspuns (pentru Justme1997):

Bacul la romana e mult prea simplu, chiar si un copil de clasa 8-a bine pregatit poate lua 6.

| Justme1997 a răspuns (pentru raMLesS):

Am luat bursă doi ani la facultatea de litere, secția română-engleză, la examene de literatură ro. aveam 8, 9, 10 și la bac la română am luat 6, 75. Nu știu ce am făcut acolo dar eu zic că e prea greu

| raMLesS a răspuns (pentru Justme1997):

Subiectul 1 si 2 nu necesita cunostinte de liceu.
Poate mai apare ceva pe acolo, dar din 60 de puncte pe care le ai la ambele subiecte, 50 de puncte tot scoti + 10 din oficiu, ai luat 6.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Depinde de memorie, seriozitate și concentrația cu care înveți.

| Extraterestru2 a răspuns:

Daca saptamana viitoare dai BAC-ul e cam grav, invata de pe acum non-stop si sa te odihnesti cat mai bine. Daca il dai anul viitor, poti sa inveti la un nivel mediu incepand de la inceputul anului si te vei descurca de minim 6.