| Costin_Mircea_2000 a întrebat:

Cat trebuie sa am media in examen ca sa intru la Tudor Vianu intr-o clasa buna daca media mea din clasele V-VIII este 9, 99? Ofer funda

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi mediile de admitere din anii anteriori la linkul :
http://admitere.edu.ro/2014/staticRepI/j/B/lic/103/

http://www.admitereliceu.ro/......e-admitere

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| countingstars a răspuns:

Nu prea ai cum sa stii de pe acum. Depinde de cat de greu va fi examenul. Anul trecut de exemplu media ta in examen ar fi trebuit sa fie minim 9, 45, cam asa. Si anul asta cred ca tot cam la fel o sa fie. Dar daca vrei si la o clasa buna, atunci clar trebuie sa iei peste 9, 60winking