| Claudiu110hey a întrebat:

Cate plante sunt in sistemul solar (numele)? Lista cu ordinea marimii si anii descoperii ei!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 planete (Pluto nu mai este considerata planeta din anul 2006):
Se incepe cu soarele de la soare vine: Mercur,Venus,Pamant,Marte,Jupiter,Saturn,Uranus si Neptun.
Dupa marime:
De la cea mai mica la cea mai mare:
Mercur,Marte,Venus,Pamant, Neptun, Uranus, Saturn si giganta noastra, Jupiter.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit!
Intrebarea a fost despre PLANTE si nu despre planete!
tongue
In sistemul nostru solar DOAR Pamantul are PLANTE.

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Una e „plante" și alta e „planete".
În sistemul solar, din cîte „plante" se cunosc, numai pe „planta "Pămînt cresc „ planete".

| corolav a răspuns:

Corect răspunsul!
„Aprob pozitiv".
Să ai sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cate plante sunt in sistemul solar (numele)?"

A spus sistemul solar, deci se referea la planete, doar a gresit cuvantul planete cu plante, deci raspunsul meu este de cat vrei tu mai bun ca al tau, esti invitat sa dispari acum.

| biancabbb05 a răspuns:

9 planete
Mercur e prima si cea mai aproape de Soare, iar apoi vin in ordine: Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto

| Bula a răspuns (pentru biancabbb05):

Gresit!
Intrebarea a fost despre PLANTE si nu despre planete!
tongue

| Claudiu110hey explică:

M-ai taci ti-e nu ti s-a mai intampat sa gresesti!

| Bula a răspuns (pentru Claudiu110hey):

Si eu mai gresesc, dar corectez...
Eu am dat raspunsul CORECT la intrebarea pusa de tine, nu la ce te-ai gandit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nimanui nu ii pasa ca ai dat raspunsul corect,de fapt, nu ai dat nici macar un raspuns corect pentru ca nu ai zis de nicio planta, uneori se intampla sa citesti gresit, asta nu inseama ca trebuie sa te corectezi, ci sa fi mai atent, si nu te mai da mare ca te coerctezi.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarba nu e planta?
:O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Vai ce raspuns bun ai dat, te mai dai si mare ca ai dat un asemenea raspuns

| corolav a răspuns (pentru Claudiu110hey):

Da, dar tu greșești mereu.
Corect (aici) este „Mai taci!" ( deci legat și obligatoriu cu acest semn de exclamare. Este o construcție imperativă).
Domnule Claudiu, ești „la furat" cu limba română.

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, aici, acest conjunctiv al lui „ a fi" este „ să fii". Deci cu doi de „i".
Ție nu-ți sună la ureche?
Plus că, în bucățica asta de text ai făcut o mulțime de alte greșeli.
Ce fel de carte învățați voi prin școlile din România?
Cum de treceți clasa la sfîrșit de an?