| okokokokokok a întrebat:

Cati ani s-a luptat pe frontul de est in al doilea Razboi Mondial?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

S-a luptat aproape 4 ani, din 22 iunie 1941 cand Germania si aliatii sai au invadat URSS, pana la inceputul lui mai 1945 cand armata sovietica a cucerit Berlinul si Hitler s-a sinucis.

1 răspuns:
| alinaalin955 a răspuns:

Razboiul a inceput la 1 septembrie 1939(odata cu invadarea Poloniei) si s-a terminat in mai 1945(se merge pe 9 mai cand s-a semnat capitularea cu rusii dar se semnase cu vreo doua zile inainte cu aliatii, Keitel a semnat cu unii si Jodl cu altii nu mai stiu care si cum).
Daca te referi la razboiul cu rusii acesta a inceput la 22 iunie 1941.