| DoubleSpacyDaddy a întrebat:

Cate genderuri exista?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sunt alea genderuri?

| mihai69 a răspuns:

Ce e un gender?!?

| J0B0MAT a răspuns:

Un gender, două genderuri, dar corect e gen. Trei în limba română cel puțin, masculin, feminin și neutru.Asta echivalează și cu genurile la oameni, mai nou existând și nonbinary.
La plante avem și hermafrodite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu exista oameni nonbinari. Nu mai prelua ca o drona fara minte proprie toate tampeniile pe care le auzi pe tiktok.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

De cand crezi ca exista oameni nonbinari?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

De când sunt efectuate studii, cercetări, legalizat chiar în unele țări.Pe lângă asta, există mai multe subdiviziuni și lucrurile sunt mult mai complexe decât binarul. Cercetează mai mult, deși dacă nu poți înțelege nici noțiunea de familie, lucrurile astea sunt next level.
Neutrul având în vedere că există ca gen în mai toate limbile și îl vedem și în natură prin acele hermafrodite, ar trebui să fie destul de ușor de înțeles și pentru oameni.Dar deh, deocamdată unii trebuie să se familiarizeze cu gay, trans, apoi restul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu ai mai avut o replica la raspunsul meu la intrebarea despre familie. Deci nu mai vorbi despre asta.
Care studii si care cercetari te-au facut pe tine sa crezi ca exista o a treia categorie de oameni care nu sunt nici barbati nici femei? Spune-mi mai multe despre asta.
Revenind la realitate, nu exista oameni nonbinari pentru ca nu exista oameni care sa nu fie nici barbati nici femei. In acelasi timp, potrivit ideii asteia la moda aparuta acum 5 minute si pe care unii o luati de buna, oricine spune ca e nonbinar e nonbinar. De aici puteai sa iti dai seama cat de coerenta si cat de stiintifica e toata chestiunea daca invatai un pic de logica in tot timpul acela pe care l-ai petrecut tu la scoala.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Genul neutru, cel putin in limba romana, exista doar la cuvinte, iar daca s-a legalizat in Statele Unite, nu inseamna ca modifica cu ceva perceptia fata de realitate. Iar daca tot esti atat de pasionat de botanica, termenul de "neutru", nu se utilizeaza in niciun mod pentru a descrie plantele hermafrodite, cel putin in modul pe care-l insinuezi, exista, intr-adevar, plantele neutre descriu tipul de plante care nu influenteaza in mod semnificativ ecosistemul, dar acestea sunt caracterizate din punct de vedere biologic, persoanele care nu "se identifica" cu niciun gen, nu sunt caracterizate din niciun punct de vedere, intrucat sa le valideze himera.

Este literalmente inimaginabil cum trebuie elaborat un astfel de subiect, care se refera numai si numai la persoane bolnave mintal.
Iar despre persoanele transsexuale, pot comenta aceeasi chestiune, nu trebuie amplificat subiectul pentru a concluziona acelasi lucru.

| Sophieka a răspuns (pentru Hyperion7):

Sunt porcarii, monstruozitati! Bravo. Cauti tembelisme si mai si crezi in ele.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Sophieka):

Eu doar am răspuns la întrebare, n-am zis altceva sau comentat în plus.

| Sophieka a răspuns (pentru Hyperion7):

Ce ai raspuns? Ca nu ai raspuns decat ai pus niste informatii nebunesti?! Doar nu cred ca nu stii ca exista doar 2 genuri. Feminin si masculin. Nu alte porcarii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Două.

| Sophieka a răspuns:

Cate sa existe? Atat de mult te-a tembelizat internetul si televizorul?
Exista doar femei si barbati. 2. Asa a fost si asa va fi. Nu se poate schimba.

Du-te in viata reala si inceteaza cu toate porcariile. Fa ceva bun si constructiv cu viata ta.

| haileewatson a răspuns:

Genderuri exista cate vrei, dar exista doar 2 sexe biologice.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Câte vezi cu ochii. Că proștii din America au uitat diferența dintre un bărbat și o femeie e altă treabă.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Femeie și bărbat atâta nu existe mai multe.

Oamenii își murdăresc sufletul cu fel și fel de fapte apoi se întreabă de ce sau îmbolnăvit.

| pufulescu0o a răspuns:

In limba română se numesc genuri si sunt două, masculin si feminin.

| gehf a răspuns:

Hello! Este important sa înțelegem ca genul (spre deosebire de sex) este un construct social, ceva ce definește complexitatea societății umane. E important sa respectam deciziile unor oameni de a se identifica cu un gen sau altul.
De exemplu, eu personal ma identific ca femeie, dar din unele puncte de vedere simt ca sunt XENOGENDER
E imposibil de zis câte genuri exista (sunt zeci, poate sute), dar iata principale:

1)Bărbat: O persoană care se identifică ca bărbat, ceea ce înseamnă că identitatea sa de gen corespunde sexului său biologic de sex masculin la naștere.
2)Femeie: O persoană care se identifică ca femeie, ceea ce înseamnă că identitatea sa de gen corespunde sexului său biologic de sex feminin la naștere.
3)Non-Binar: O persoană care nu se identifică exclusiv ca bărbat sau femeie. Pot folosi termeni precum genderqueer, agender, bigender, sau alții pentru a descrie identitatea lor de gen.
4)Genderfluid: O persoană a cărei identitate de gen variază în timp și poate fi fluidă, adică uneori se identifică mai mult cu un gen sau cu altul.
5)Genderqueer: O identitate de gen care nu se încadrează în categoriile tradiționale de bărbat sau femeie.
6) Agender: O persoană care nu se identifică cu niciun gen sau se identifică ca fiind fără gen.
7) Two-Spirit: Un termen folosit în unele culturi indigene din America de Nord pentru a descrie persoanele care au o identitate de gen non-tradițională.
8) Transgender: O persoană ale cărei identități de gen sau exprimare de gen nu corespund sexului său biologic de sex la naștere.
9) Cisgender: O persoană ale cărei identități de gen și exprimare de gen corespund sexului său biologic de sex la naștere.
10) Demigender: O identitate de gen care este parțial legată de unul dintre genurile tradiționale.
11) godgender : O persoana care se identifica ca fiind o forma a divinității
12)Genderflux: O identitate de gen care variază în intensitate sau sentiment.
13)Neutrois: O identitate de gen care implică o lipsă de gen sau o identitate neutruă.
14)Androgynous: O identitate de gen care implică o exprimare sau o identificare care este asemănătoare cu ambele genuri, masculin și feminin.
15)Pangender: O identitate de gen care implică identificarea cu toate genurile sau mai multe genuri.
16) Hijra: Un termen folosit în anumite culturi din Asia de Sud pentru a descrie o identitate de gen non-tradițională.
17)Gender Questioning: O persoană care încă explorează și descoperă propria lor identitate de gen.
18) Xenogender: Termenul xenogender se referă la identități de gen care sunt strâns legate de concepte non-umane sau abstracte.
19)Gender Diverse: O categorie generală care include toate identitățile de gen care nu se încadrează în categoriile tradiționale de bărbat sau femeie.
20) Intersex: O persoană născută cu caracteristici biologice care nu se încadrează strict în categoriile tradiționale de sex masculin sau feminin.
21) AI gender : Categoria socială care se identifica ca fiind o forma de inteligenta artificiala

Acestea sunt doar câteva exemple. Toți conservatorii ar trebui sa respecte aceste genuri, chiar dacă nu le convine. Acestea sunt doar putine genuri, dar se estimează ca numărul real este de 10- 100 de ori mai mare. Probabil unele nu au fost descoperite pana acum.

Love & peace! Loving the diversity!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gehf):

"De exemplu, eu personal ma identific ca femeie"
Ce e aia femeie?