| black1white a întrebat:

Caut cateva curiozitati despre padure, dar nu chestii de genul "x tone de oxigen in z ani". caut ceva wow, care sa capteze atentia tuturor, scurt si la obiect. nu numai despre paduri in general, ci si despre anumite specii de arbori care au capacitati speciale, animalele care treiesc, chestii despre padurile din alte zone climaterice etc.
astept curiozitatile voastre pentru ca dau funda :*

Răspuns Câştigător
| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns:

- Copacii produc substante chimice anti-congelare naturale, si astfel pot rezista, fara sa inghete, la temperaturi de pana la -40 grade Fahrenheit, la unele specii.

- Primul dinozaur pe Pamant a aparut abia dupa 140 milioane de ani de la aparitia primilor copaci-adica aproximativ prin 230 milioane de ani in urma.

- Doar 3 copaci plantati in jurul casei, poate micsora facturile de aer conditionat cu pana la 50% si copacii care sunt plantati in fata casei, ca un scut impotriva vantului, poate micsora factura de incalzire cu pana la 30%.

- Padurile acopera 2 procente din suprafata Pamantului si 6 procente din terenurile masa.Initial padurile acopereau de doua ori suprafata pe care o acopera in prezent.

Sper ca te-am ajutat... daca mai ai nevoie da-mi un raspuns si iti mai trimit happy

| black1white explică (pentru ÐαɾκPαιɳteɾ):

Daca mai ai cateva, mai da'mi.

| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns (pentru black1white):

Http://www.ecomagazin.ro/stiati-ca-despre-paduri/

Intra aici, o sa gasesti mai multe :)

| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns (pentru black1white):

Funda?