| ℓανιηια a întrebat:

Ce ar trebui sa scriu la evaluarea la romana, la punctul B daca imi da sa imi exprim opinia despre semnifiatia mesajului textului?

Răspuns Câştigător
| GabyAdicaEu a răspuns:

Mesajul textului il compui cu ajutorul figurilor de stil pe care le exemplifici si le dai intelesuri, iti dai parerea cu privire la mesajul textului, observi greselile intentionate, eventual te uiti dupa chestii magice/anormale: cifre speciale > 3, 7, 13...nume speciale> Lefter ( care reprezinta anumite caracteristici ale personajului prin numele ales de autor ). Cu alte cuvinte cauti tot ce iese in evidenta prin lucruri placute sau neplacute.

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Despre capra si foloasele ei scrii in caz ca in context te intreaba de caprele mele.

| Oanna96 a răspuns:

Iti exprimi opinia despre mesajul pe care il transmite textul si cui il transmite. Spre exemplu' textul poate sa transmita ca rautatea nu este un lucru rau si nu trebuie sa fie ocaracteristica a caracterului nostru.

| bumtzbumtz a răspuns:

Daca te pune sa iti exprimi opinia ar trebui sa folosesti cuvintele:
-dupa parerea mea
-in primul rand
-in al 2-lea rand
-in sfarsit...
Si prin astea poti spune si alte lucruri, nu numai mesajul.winking (poate sa tine cont)