| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Ce ati alege la bac dintre chimie si biologie? Am de ales 3 variante, chimie biologie sau fizica. Fizica pica din start, si raman intre cele doua. La niciuna nu sunt buna, insa mi se pare mai usor la biologie daca as face si pregatire...Am nevoie si de parerea altcuiva! Multumesc

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pai la bio nu ai nevoie de pregatire ca ai doar de tocit din manual

| Adry05 a răspuns:

E mai usor la biologie, e mai mult toceala

| RoCkKiD a răspuns:

La chimie mai ai probleme care se pot dovedi a fi mai grele, in schimb la biologie problemele (cel putin la aia de 11-12) nu presupun decat operatii de baza. In plus materia poate fi invatata in 2-3 saptamani daca inveti serios.

| sierra1 a răspuns:

"Fizica pica din start, si raman intre cele doua. ...insa mi se pare mai usor la biologie"

felicitări pentru alegerea DEJA făcută!

| Plato a răspuns:

Eu as alege fizica, apoi chimia. Dar nu are nicio relevanta parerea altora. Tu stii la ce te descurci.

| ℓαυяα a răspuns:

Eu am dat la biologie (cls 9-10), mi s-a părut mai ușoară materia. Nici eu nu M am descurcat la început, dar M au ajutat meditațiile și am reușit sa iau nota mare happy. Bafta!

| crysty1222 a răspuns:

Biologia e cea mai buna alegere. Tocesti foarte mult, dar macar nu ai parte de reactii chimice si alte prostii de pe la chimie. Plus ca poti lua o nota destul de mare la biologie, ceea ce te va ajuta la media de la bac. Oricum, tu stii cel mai bine la ce te descurci si ce ti se pare mai usor. Succes la bac! laughing

| AlexandruSEV a răspuns:

Eu am dat la biologie, aici depinde doar de tine, e doar toceala si daca nu ai simt practic, adica nu esti buna la matematica, fizica, nici la chimie nu vei fi, daca vrei nota mare la bac, baga te pe biologie.

| Adda0513 a răspuns:

Eu le urăsc pe toate, n-am ce zice )) Dar cert e că aș alege biologia. Până la urmă dacă te pui SERIOS pe învățat, atunci poți trece cu brio. Dar la chimie, oricât ai învăța, îți poate da o problemă la care să nu găsești soluția nici dacă ai timp dublu, înțelegi? La bio e pur și simplu pe ce s-a predat deja, deci dacă înveți și logic ceea ce ai în caiet, atunci poți fi sigură că vei lua o notă destul de mare, sau cel puțin decentă. Acum na, asta e părerea mea. Plus că treebuie să te bazezi și pe ceea ce vrei să faci pe viitor. Byee