| dianna92 a întrebat:

Ce ati scris la subiecul 3 la bac? Ce poezie? Eu am ales Glossa happy

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cred ca "Glossa" este reprezentativa pentru ce ti s-a cerut.Ai dezvoltata motivul "lumii ca teatru", ai evidentiat viziunea ciclica asupra lumii, ai subliniat imbinare dinte clasicism si romantism?

| dianna92 explică (pentru mira):

Am spus despre ciclicitatea vietii, bazandu-ma pe versul "vreme trece, vreme vine". De asemenea, am spus si faptul ca in glossa se abordeaza conditia geniului in lume si ca acesta trebuie sa se izoleze de lumea mediocrilor pentru a dobandi acea stare ataraxica specifica geniilor. Am mentionat ca este poezie romantica si am prezentat 2 trasaturi ale romantismului existente in textul liric. Am dat si opinia mea si am facut cumva legatura intre omul de geniu Mihai Eminescu si faptul ca prin intermediul acestei poezii, el ne dezvaluie cate ceva despre propria conditie si faptul ca universul geniului este si universul eminescian, avand in vedere ca poetul e considerat un geniu al literaturii romane. Am scris tot ceea ce se cerea, m-am folosit de cateva versuri pentru a-mi sustine ideile. Sper totusi ca cei din comisie sa nu ma taxeze la faptul ca nu am 2 pagini fix, ci vreo 2 pagini fara 3 randuri. Daca ma taxeaza la asta, pierd din start 1, 4 puncte si ar fi pacat, pentru ca sunt multumita de felul in care am rezolvat cele 3 subiecte si nu as vrea sa porneasca notarea de la 8, 60.

| melynda a răspuns:

Luceafarul