| DeyBoyAngel a întrebat:

Ce carti cititi? Sau care va plac? E un sondaj de opinie pentru a observa cultura tinerilor din ziua de azi. Daca aveti ganduri de a scrie mesaje aiurite si rautacioase, va rog renuntati. Raspunsurile de prost gust nu ma intereseaza. E o intrebare la care astept DOAR titluri, autori si pareri despre carti. De asemenea puteti intreba orice despre carti

Răspuns Câştigător
| FrageAntwort a răspuns:

Câteva din cărţile pe care le-am citit şi care mi-au plăcut în mod deosebit:

Gabriel Garcia Marquez, ''Dragostea în vremea holerei''
Giovanni Papini, "Un om sfârşit''
Goethe, ''Faust''
Oscar Wilde, ''Portretul lui Dorian Gray"
Paulo Coelho, ''Alchimistul''
Mircea Cărtărescu, "De ce iubim femeile''; "Orbitor. Aripa stângă"; "Travesti"
Mircea Eliade, "Domnişoara Christina"; ''La Ţigănci"; "Maitreyi" ''Nuntă în cer"; "La umbra unui crin..."

O lectură frumoasă pe care o recomand cu drag şi celorlalţi.
Aştept să văd postate si alte titluri de cărţi pe care nu le-am citit si care cu siguranţă mi-ar face mare plăcere să le citesc.

14 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

In general citesc carti de aventura si in care este descrisa o anumita perioada istorica.
Cartile mele preferate sunt "Toate panzele sus", "Legiunea blestematilor", "Monte Cassino" si alte carti scrise de Sven Hassel.

| Laya a răspuns:

Una din cartile care mi-a placut enorm a fost "Bastarda Instanbulului", scrisa de Elif Shafak. Imi mai plac de altfel si Paulo Coelho, Erick Hackl (e un autor german, care-mi place enorm), Oscar Wilde (Portretul lui Dorian Gray love struck ). Imi place mult si Goethe, Dostoievsky (evident), John Fowles ("Colectionarul" si "Magicianul" m-au impresionat in mod deosebit)... Sper sa va placa si voua, daca nu le-ati citit inca! big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, am cele de specialitate care trebuie sa le "scanez" in memorie, pâna în octombrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! M-aș bucura mult dacă v-ați uita pe această listă, a lecturilor cerute de cultura generală. Lista nu cuprinde literatura contemporană, încă neconfirmată ca valoare. http://www.lecturirecenzate.ro/2012/07/10/cultura-generala-lecturi/
Ca să răspund la întrebare, precizez că le-am citit pe majoritatea și mi-au plăcut toate!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Mie sincer imi plac cartile horror, SF sau cu tema stiintifica.
Cronicile Wardstone (10 carti) - Joseph Delaney (horror)

| andrei a răspuns:

SF ( cartile lui Jules Verne si multi altii), aventura ( cartile lui Karl May si altii) si comediile.

| Aneurysm a răspuns:

Romanul adolescentului miop. Mai am puţin...

| nicko a răspuns:

Am citit mult vara asta si mi-a placut Patul lui Procust de Camil Petrescu deoarece era ca un show TV gen Ochii din umbralaughing scrisori ascunse prostituate, bineinteles ca mult mai cult si inteligent decat un show TV.In final a murit personajul principal si m-am intristat.
Padurea spanzuratilor a avut tot un final la care nu ma asteptam
Morometii volumul 1 mi-a placut, la volumul 2 deja era tristetea aceea a trecerii timpului..personajele imbatraneau incepeau sa moara, era frumos cand stateau in copilarie toti in jurul mesei in vol 1, povesteau despre cat de alba era faina si cat de buna iesea painea incat am rugat-o pe mama sa faca paine de casalaughing
Am citit si ultima noapte de dragoste si prima noapte de razboi, dar m-am plictisit enorm la partea cu razboiul, totusi mi-a placut
Moara cu noroc de Slavici a avut crima in ea si a fost interesanta.
Acum citesc Jocul Ielelor nu imi place asa mult dar totusi nu imi displace.Mai am Ion, La tiganci si Alexandru Lapusneanu big grin

| CHANELno5 a răspuns:

Mie imi place mult cum scrie Mircea Eliade. Spre exemplu, Maitreyi mi-a placut super mult.

| DeyBoyAngel explică (pentru CHANELno5):

Sincer sa fiu si mie...

| rockellmy35 a răspuns:

Mie imi plac cartile cu fiinte magice/fantastice, cu intriga si sa fie palpitante si nu foarte greu de inteles dar sa nu iti dai seama din titlu deja despre ce e vorba in toata cartea. Ceva care sa te tina cu rasuflarea taiata.Si cartile cu crime, aventura sau dragoste sunt frumoase. Cele de la scoala sunt mai putin interesante.Imi place si Ingeri si Demoni, e o carte interesanta.La scoala ni se cer carti de varsta noastra dar nimeni nu citeste carti pentru varsta lui pentru ca cele mai avansate sunt mai palpitante.(parerea mea, eu am 13 ani si citesc carti de 15 dar si de 13(cu fantastic)).

| tomitzaa a răspuns:

Dean Koontz este un autor foarte bun (scrie carti fantasy-horror-politiste nu stiu cum se numeste big grin) am citit toate cartile scrise de el si le recomand pe toate Odd Thomas, Traieste noaptea, Fara indurerare, Invazia si mai sunt.
p.s.:am citit si eu Cronicile Wardstone si le recomend si pe acelea

| OrNaM3nT a răspuns:

Am auzit ca aceste obiecte pe care le numesti tu carti au ajutat la transmiterea de povesti, ganduri si informatie in epoca preistorica.nu stiu ce neandarthali mai folosesc aceste vechituri de care pomenesti

| tomitzaa a răspuns (pentru OrNaM3nT):

Omule, daca ai zis-o serios din partea mea poti sa te impusti ca traiesti degeaba!