| moniquah a întrebat:

E mai mult un sondaj decat o intrebare big grin ce fel de carti va plac si ce/ despre ce v-ar place sa cititi? cea mai buna idee sau carte primeste fundita big grin

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Pai nu citesc un anumit gen de carti. Adica imi place sa citesc cate putin din fiecare, ca sa le incerc pe toate si apoi sa decid ce-mi place cel mai mult. Cateva exemple de carti care mi-au placut:
- Carcera, de Catherine Fisher
- Jurnalele Vampirilor, de L.J.Smith
- Aventurile lui Sherlock Holmes, de Sir Arthur Conan Doyle
- Regina si cu mine/ Regina Camilla, de Sue Townsend
- Cronicile Wardstone, de Joseph Delaney
- Gazda, de Stephenie Meyer.
Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| CatelusaFlaffy a răspuns:

Eu am o colectie de carti primite cadou la revistele de genul Boravo si Bravo Girl, am colectia Vampiri sudului, Fortele raului absolut si cartea,, Nu plange sub clar de luna,,, mai am si primele 2 carti din colectia twilight.Imi place sa le citesc deoarece sunt pasionata de povestile cu vampiri si demoni ect.Imi place mai mult sa citesc decat sa ma uit la un film pentru ca intr-un film imi este mai greu sa ma transpun si eu,pentru ca acolo sunt prezentate clar personajele ex( par negru, chi albastri, corpul, ect.) Intr-o carte pe de alta parte chiar daca sunt date cateva detalii imi pot imagina mai usor ca sunt eu in locul personajelor si ma captiveaza mai mult, dorinta aceea de a afla ce se va intampla mai ales daca tii cu un anumit personajhappy

| RaZzzWaNnn a răspuns:

Cea mai recenta carte de mine si cea care mi-a placut de altfel si cel mai mult "A 16a luna".Apartine genului fantasy si face parte dintr-o serie : "Cronicile Casterilor" (este primul volum). Este o carte superba ce ti-ar recomandao. Daca totusi nu esti genul fantasi, "Invitatie la vals" ar fi alta carte interesanta.

| InfiniteInfinity a răspuns:

Eu aş vrea foarte mult să citesc cartea : Castelul din Carpaţi de Jules Verne. Am auzit că marită citită dar nu o gasesc nicăieri.

| ellena99 a răspuns:

Buna,mie imi plac aproape toate genurile de carti in special cele de fantezie exemplu Roald Dal-Matilda, Roald Dahl-Uriasul cel prietenos, Moony Witcher-Fetita celei de-a sasea luni.Mai sunt cateva carti foarte frumoase:Mircea Santimbreanu-Recreatia mare in acre sunt prezentate tot felul depovestioare cu elevi care fac activitati amuzante acre pur si simplu te induc in lumea lor.Incearca si Morcoveata,o carte foarte amuzanta si cartea lui George Sovu-Raspuns la post restant o carte care pur si simplu mie mi-a ajuns la inima,care m-a impresionat si m-a facut chiar sa plang,extrem de emotionanta si frumoasa, despre doi adolescenti.O carte incredibila.Dar, daca te impresioneaza genul cartilor care te fac sa razi poti citi colectia cu troli de la RAO prin care sunt prezentate vietile trolilor.Carti foarte frumoase si interesante.Mie mi-ar placea sa citesc cartea numita Inseamnarile unei pustoaice, am rasfoit-o prin librarie si mi s-a parut frumoasa din punctul meu de vedere, o carte a generatiei de acum.As mai citi si Tim Burton-Moartea baiatului-stridie deoarece am auzit ca este super amuzanta. Sper sa incerci o carte din cele pe care ti le-am recomandat si sa savurezi placerea literaturii ca mine. Daca ti-a placut raspunsul meu nu ar fi deloc rau sa imi oferi o fundita.

| kimmy7 a răspuns:

Doctori ucigasi, jurnalele vampirilor, cartile lui sandra brown, ghost in the mirror, the shining stephen king(merita citit), serge brusollo, cosmar de inchiriat

| alinaaa22 a răspuns:

Eu citesc cel mai mult carti din colectia Goosembumps. Sunt super :* Uite cateva ex : Fantoma din vecini, Sa devenim invizibili, noaptea papusii, Fetita care a strigat MONSTRUL, Bun venit in cartea mortilor etc. P.S. :Sa nu crezi ca sunt de groaza oh go on Am 12 ani si nu ma speriat sau ceva de genu laughing

| lucyx01 a răspuns:

Imi place foarte mult cartile cu tema vampirii, varcolacii sau pshiologie...Preferatele mele sunt:"Nu plange sub clar de luna", "Jurnalul vampirului","Cum sa devi vampir","Academia vampirilor", "Bloody valentine" si cartile de pshiologie cele despre oameni te ajuta sa intelegi mai usor lumea...happybig grin. Sper ca te-am ajutat:X

| Catia a răspuns:

Pai sincer mie imi plac aproximativ toate genurile, aproximativ, de la clasice de dragoste (invitatie la vals, Lorelei, Elevul Dima dintr-a 7 etc) la detective (Millennium etc) fantastice sau cu alte unviverse( eragon, harry potter, cantec de gheata si foc, jurnalele vampirilor etc)