| foz a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Imi plac cele SF dar nu numai

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cărţi SF care merită citite, dacă nu ai făcut-o deja-Isaac Asimov-Cavernele de oţel, Soarele gol, Roboţii de pe Aurora(printre altele), Frank Herbert-seria Dune, Philip K Dick-Ubik, Vânătorul de recompense, Omul din castelul înalt, Poul Anderson-Operaţiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Alexei Panshin-Ritual de trecere, Kate Wilhelm-Unde cândva suave păsări cântătoare, William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuală, Robert A Heinlein-Stea dublă, Infanteria stelară, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Gordon R Dickon-Lup şi fier, Furtună de timp, Walter Jon Williams-Supercablat, Sebastian A Corn-2484 Quirinal Ave., Dan Doboş-trilogia Abţia, Cole Perriman-Insomnimania, Philip Jose farmer-seria Lumea Fluviului, Ursula K LeGuinn-Lumea lui Rocannon, Mâna stângă a întunericului, Arkadi & Boris Strugaţki-Picnic la marginea drumului, Brian Aldiss-Helliconia, Gerard Klein-Seniorii războiului, Gambitul stelelor, Sceptrul hazardului, Bernard Weber-Thanatonauţii, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morţilor şi celelalte cărţi ale lui

| FreshDreams a răspuns:

Tatuajul negru-Sam entvoven: este despre o lume misterioasa, unde protagonistii ajung prin intermediul unui tatuaj care este blestemat.

Ruinele - Scott Smith: asta doar daca iti plac cele horror, si in plus cartea are cateva pasaje erotice, sa zic asa

Paianjenul ataca-R. L. Stine: un aparat gasit intr-o casa abandonata da toate planurile peste cap pustiului care l-a gasit.Si se pare ca pozele pe care la face aparatul indica viitorul...

Maini inzestrate-Ben carson: asta este o carte medicinala, prezinta viata unui doctor neurochirurg-ti-o recomand cu caldura.

Mult spor la citi!happy

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Toate cartile din seria Twilight(Amurg) prima este cea pe care am mentionat-o si urmatoarele:New Moon(Luna Noua), Eclipse(Eclipsa), Breaking Down(Zori de Zi). spor la citit, sper sa-ti placa

| smaranditza a răspuns:

Nu stiu cati ani ai; dar as putea sa iti recomand :
1.CIRESARII (autor C-tin Chirita)
2. orice roman de Jules Verne(aici ai si destul SF!)
3. Cei trei muschetari (Al. Dumas)
4. Mizerabilii (Victor hugo)
Daca as stii mai multe despre tine ti-as putea recomanda si alte carti; dar cred ca astea ajung pentru vara asta.
Bravo tie fie si doar pentru ca vrei sa citesti, lucru tot mai rar la tinerii de azi!
Spor la citit.

| SunShine a răspuns:

Incearca "Planeta Celor Doi Sori" mie imi place e SF

| kr.mdy a răspuns:

Dune, Shogun, Inclestarea regilor-George Martin s. a.

| pandaX3 a răspuns:

Shogun, Tai-Pan, Nobila Casa. Toate fac parte din aceeasi serie. Foarte frumoase dupa parerea mea. happy

| mateim12 a răspuns:

Prin foc si sabie de henrik sienkiewicz