| NuConteaza_3642 a întrebat:

Ce carti imi recomandati? :* Am 12 ani >:" Imi plac cartile misterioase! ^^

Răspuns Câştigător
| StarsAreBlind_3999 a răspuns:

Eu iti recomand cartile astea :

Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel
Fantoma amiralului fara cap
Twilight S. Meyer
New moon S. meyer
Eclipse S. Meyer
CS Lewis-Cronicile din Narnia
Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni)
Angie Sage-seria Septimus Heap
Alan Gibbons-trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor)
Nancy Farmer-Marea trolilor
Toate din seria Harry Potter
Cronicile Spiderwick
enigma otiliei
Zei marunti, Domnul cu cocoasa, Imagini Miscatoare, Eric, Garzi! Garzi!, Prin cele strainatati, Stranii Surate, Piramide de Terry Pratchett
Nina [ambele carti]
Tara Duncan [toata seria]
David Copperfield-Charles Dickens
De veghe in lanul de secara-J. D. Salinger
Secretul celor 2 Lotte-Eric Kastner
Lumi Disparute - John Howe
Cronice Wardstone
Aquamarine-Alice Hoffman
Seria Karazan si etc
PS: whew!

12 răspunsuri:
| T a răspuns:

* Carile politiste scrise de Agatha Christie ( Eu Am citit doar '10 negri mititei', ti-o recomand happy )
*Cronicile Wardstone
*Seria Casa Noptii : Semnul, Aleasa, Tradarea;
*Christine - Stephen King
*Gazda - Stephenie Mayer
*Seria Tunele
*Porti de Cristal

| Ruxy_1106 a răspuns:

Eu una ador romanele despre magie/dragoni/balauri/creaturi ciudate etc etclaughing
Momentan citesc Endymion Spring, de Matthew Skelton. Ti-o recomand.
In rest, de prin ce am mai citit eu, inti recomand "Cum sa-ti dresezi dragonul", "Cum sa vorbim dragoneza" si "Cum sa fii pirat" de Cressida Cowell; "Vrajitoarele", "Charlie si fabrica de ciocolata", "Charlie si marele ascensor de sticla", "Matilda" de Roald Dahl [in general iti recomand orice scris de Roald Dahl].
Toate sunt romane big grin. Unele mai comice, altele mai putin, astea mi s-au parut mie foarte interesante.
Lectura placuta laughing

| CookieTsang a răspuns:

Omg prima intrebare legata de ceva normal cum ar fi cartile o_o...
pai eu am 11 ani si 8 luni si citesc 'Jurnalul unui pusti'

e super tare tio recomand big grin
este si fff vanduta, a ajuns sa fie la fel de vanduta ca si amurg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand eram pusti am citit in jur de 5 carti Harry Potter si tin minte ca mi-au placut

| Roxy1404 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a citit harry potter?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deciiii cea mai buna carte pentru un copil de doispe' ani este:misterioasa societate benedict.
si nici nu mai trebuie sa iti cer funda pentru ca cartea asta este de 1000 de funde.big grin
Citeste o si sa imi spui dupabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seamana cu cartea minciunilor...sooo read it!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mica printesa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe http://lecturirecenzate.ro/ Am inteles ce doresti, vei gasi si asa ceva, dar incearca, te rog, sa citesti ceva de acolo, precis vei gasi ceva pe gustul tau. Chiar te rog sa-mi spui ce ti-a placut!

| usy313 a răspuns:

Twilight - toate 4
Harry Potter - toate 7
ti-ar lua ani sa le citesti numa' ca is fainelaughing
sper ca te-am ajutat

| Yannaa a răspuns:

Agatha christie-10 negri mititei, intalnire cu moartea, mana ascunsa cadavrul din biblioteca etc
stieg larsson- fata care s-a jucat cu focul
stephen king(toate sunt faine)-anotimpuri diferite recomand

| Roxy1404 a răspuns:

Harry Potter- TOATE 7
Cartea Minciunilor
Sunt super toate!