| Tiger7777 a întrebat:

Ce carti trebuie citite pentru Bac la romana la proba scrisa? Dar la proba orala?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru proba orala nu trebuie sa citesti nimic.
Pentru proba scrisa ai operele in programa pe care o gasesti imediat pe net daca o cauti.
Eu sincer nu am citit nimic, am invatat comentariile si, asa ca mi-a fost de ajuns ca sa iau 8.

| Tiger7777 explică (pentru Bondarel99):

Daca nu trebuie sa citesc nimic pentru oral, ce trebuie sa spun acolo?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Tiger7777):

Iti da un text si iti spune intrebari de genul
1. Formulează răspunsuri la întrebările de mai jos, referitoare la situatia de comunicare din
textul dat:
a. Ce se poate deduce din text despre emitătorul mesajului (atitudine, perspectivă, intentii)?
b. Cărui stil functional îi apartine textul de mai sus? Ilustrează două caracteristici ale stilului
identificat cu exemple din textul dat.
c. Ce elemente importante de continut (idei, argumente, fapte, opinii) identifici în textul dat?
2. Care este opinia ta despre necesitatea formării unei culturi cinematografice în școală?
Motivează-ti răspunsul.
Trebuie sa stii 2-3 definitii la stiluri ca sa le recunosti dar nu e mare branza.
Te noteaza cu un calificativ care sincer nu o sa-ti foloseasca la nimic, de asta la noi tin minte ca a dat la toti "experimentat".
Gasesti mai multe modele de subiecte pe net.

| Random123456 a răspuns:

La proba orala nimic, iar cartile pentru proba scrisa ti le va da profesorul dupa ce incepi liceulwinking
Nu te stresa atat, multi nu citesc cartile deloc. Printre ele sunt Ion, Moara cu noroc, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Morometii, Baltagul, Zmeura de campie, Femeia in rosu, Enigma Otiliei. Cam astea sunt in mare happy