| Haaaa a întrebat:

Ce/Cine sunt visele pentru voi? Cel mai "artistic" raspuns primeste funditabig grin

4 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

Visele sunt cele mai frumoase sperante care ne ajuta sa credem in ceva fictiv de obicei, sa avem aspiratii inalte si sa traim fericit pana cand acel lucru la care visam se va implini

| Aishaa a răspuns:

Visele...eu le consider ca sunt o alta lume, in care eu sunt stapana.este o alta parte a lumii, unde dorintele sau temerile noastre iau amploare.consider ca visele sunt infinte, deoarece si imaginatia omului si trairile lui sunt infinite.

| Alle15 a răspuns:

Din cate stiu eu, visele reprezinta procesul secundar rezultat din ordonarea memoriei si relaxarea creierului in timpul somnului.

Pentru a ordona amintirile petrecute in trecutul apropiat, creierul trezeste constientul in incercarea de a cataloga amintirile ce trebuie stocate. Uneori unele amintiri sunt asa de puternice (traumatizante, speciale, bizare) incat creierul nu poate sa le catalogeze din prima, si de aceea incearca in mod repetat sa le catalogeze (de aceea avem visuri care se repeta).

Am inteles de asemenea ca este foarte grava situatia in care nu visam (aici nu ma faptul ca uitam ce am visat), inca nu am reusit sa aflu de ce...

| BaLOnAs99 a răspuns:

Visul este portita dintre realitate si fictiune.Intr-un vis exista putin adevar.Nu ne dam toti seama dar cand visam ceva peste putin timp se intampla o mica parte din acel vis.Noi traim visul fara sa stim.