| OfDutyBoy a întrebat:

Ce credeti ca cade anul asta la romana partea a 3 a?

13 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu e bine sa te bazezi doar pe un eseu, invata-le pe toate si vezi sa nu scrii "ca cade" la examen!

Răspuns utilizator avertizat
| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Atunci invata ce vrea p*** ta si dupa cand o sa vezi o nota de maxim 6 sa nu regreti pentru ca ai fost incapatanat sa nu inveti ca toata lumea.

| OnuOnulică a răspuns:

Una din astea:
Ion Creanga – "Harap Alb" – basm cult
Ioan Slavici – "Moara cu noroc" – nuvela
Mihail Sadoveanu – "Baltagul" – roman
Camil Petrescu – "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" – roman subiectiv
Marin Preda – "Morometii" –roman postbelic, obiectiv realist
Ion L. Caragiale – "O scrisoare pierduta" – comedie
G. Calinescu – "Enigma Otiliei" – roman realist
Marin Sorescu – "Iona" – opera dramatica
Liviu Rebreanu – "Ion" – roman realist obiectiv
Vasile Alecsandri, "Balta alba"
Mihai Eminescu – "Luceafarul" sau "Sara pe deal", "Floare albastra"
George Bacovia – poet simbolist – "Plumb" sau "Lacustra"
Tudor arghezi – poet modernist – "Cuvinte potrivite" (sau "Testament", "Flori de mucigai")
Lucian Blaga – poet expresionist "Eu nu strivesc coroa de minuni a lumii"
Ion Barbu – "Din ceas dedus" (sau "Joc second")
Nichita St. – "Leoaica tanara iubirea"
Ion Pillat, "Aci sosii pe vremuri"
Grigore Alexandrescu – "Umbra lui Mircea. La Cozia"

| Dariusuu a răspuns:

Sper să cadă Basmul.

Să văd că promovează mai mulți ca anul trecut la română măcar dacă nu la celelalte.

| pietrean a răspuns:

Precis la romana, cred "ca cade"ceva la care nu prea te pricepi!

Răspuns utilizator avertizat
| pietrean a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Mai bine, citeai intai ce ai scris, ca sa nu te faci de rusine.
Si apoi, poate suntem si anumite persoane care nu mai avem de mult, mult timp acele fumuri adolescentine!
Bafta la examene!

Răspuns utilizator avertizat
| pietrean a răspuns (pentru OfDutyBoy):

Iar ai gresit! Dar nu te omor.Mai insista!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cred "cacade" analiza cacofoniei. Si sa vezi cand cade rupe gatu aluia pe care cade. Daca faci astfel de cacofonii oribile si in examen te asigur ca singurul care cade esti tu. Si crede-ma rautatile astea ar trebui sa-ti prinda bine, nu ti-o zic doar asa sa ma distrez eu.

Răspuns utilizator avertizat