| Aretha a întrebat:

Ce credeti ca pica la subiectul 3 la istorie 2019?
Cum sa fac eseu bun la istorie?
Kaka el bac.
Sper sa am 10romana, 7-8istorie, 10socio.
Un mod bun de a invata la istorie mai usor? Cronologic? Sau sfaturi de eseu? Imi lipseste limbajul istoric si ma incurca intrebarile pompoase de "document cu valoare constitutionala, proiecte politice. Stat unitar, modern".

Efectiv nu stiu ce sa scriu cand vad cuvintele astea, desi daca caut, le stiu.
Perioadele iar sunt grele.
De ex. Relatii internationale p. National comunismului?
Sau interbelic?
Ce e? Cand a mers la China Ceasca si a introdus cultul personalitatii in Romania?
Mica Intelegere? Intelegerea Balcanica?
IXX inceput.e rev. Pasoptista si 1822 rev. Tudor.
IXX sfarsit.,... Raz. De independenta?
XX. Al doulea r. Balcanic?

Dammit.

Răspuns Câştigător
| 012345678910bbb a răspuns:

Și eu sunt in aceeași situație ca și tine laughing Nu îmi place deloc istoria, de asta nu am putut sa rețin nimic logic sau dacă mă întreabă acum cineva ceva. clar nu știu sa răspund. asta e, nu mi-a placut, nu M-a atras deloc. Încearcă sa cauți modele de eseuri și sa îți faci un fel de schema (ce date trebuie sa dai in introducere, cuprins și încheiere in funcție de subiectul despre care trebuie sa vorbești și conectorii specifici unui eseu istoric-" un alt factor care a influențat... ", "pe baza argumentului... se constata ca.".
Întreabă ți și colegii cum învață ei, sau cel mai bine întreabă pe cineva care face meditații și roagă l sa îți explice cât sa poți sa înțelegi ceva.

| Aretha explică (pentru 012345678910bbb):

Am reusit 8.65 istorie! Eu care numai in 4 am stat la simulari.

1 răspuns: