| Stan_Andrei_1995_z2QV a întrebat:

Ce cunostinte trebuie sa am/ Ce criterii trebuie sa indeplinesc pentru a fi acceptat la o universitate de informatica buna?(Cluj, Bucuresti, Iasi)

Răspuns Câştigător
| BlankWhite a răspuns:

La facultatea de informatica de la CLUJ, UBB mai exact, stiu ca se studiaza limbajele astea: C++, C, Java, HTML, Pascal, Python si am auzit ca te iau de la 0 daca nu te pricepi asa de bine. Dar ca sa ai sansa la facultatea de informatica, cel mai bine e sa inveti bine C++, sa stii sa lucrezi probleme in Codeblocks folosind limbajul C++. Poti invata limbajul C++ si cu ajutorul site-ului codeacademy sau daca faci pregatire, asta in caz ca nu esti la un profil de mate-info sau nu ai un profesor la scoala care sa iti explice asa de bine.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Criterii... Doar nu te intreaba cineva cat de inalt esti sau aasa ceva, trebuie sa fii foarte bun la informatica cat sa iei o nota cat mai mare la admitere.

| Stan_Andrei_1995_z2QV explică (pentru Adry05):

Nu m-am exprimat concret, vreau sa stiu ce limbaje de programare ar trebui sa cunosc inainte de a da admiterea, in afara de C++.

| BlankWhite a răspuns:

Trebuie sa dai admitere la informatica sau matematica la Cluj sau Bucuresti si la Iasi trebuie sa dai admitere la informatica si bineinteles pe langa admitere trebuie sa ai BAC-ul luat si toate actele necesare(cerute de fiecare facultate in parte)

| Stan_Andrei_1995_z2QV explică (pentru BlankWhite):

Apreciez raspunsul, imi poti sugera care sunt limbajele de programare necesare pentru a avea o sansa la aceste facultati? Multumesc!

| Stan_Andrei_1995_z2QV explică (pentru BlankWhite):

Multumesc!

| BlankWhite a răspuns (pentru Stan_Andrei_1995_z2QV):

La facultatea de informatica de la CLUJ, UBB mai exact, stiu ca se studiaza limbajele astea: C++, C, Java, HTML, Pascal, Python si am auzit ca te iau de la 0 daca nu te pricepi asa de bine. Dar ca sa ai sansa la facultatea de informatica, cel mai bine e sa inveti bine C++, sa stii sa lucrezi probleme in Codeblocks folosind limbajul C++. Poti invata limbajul C++ si cu ajutorul site-ului codeacademy sau daca faci pregatire, asta in caz ca nu esti la un profil de mate-info sau nu ai un profesor la scoala care sa iti explice asa de bine.