| mia100خوبصورت a întrebat:

Ce e informatica? Vreau sa stiu daca e foarte foarte grea si daca e o materie frumoasa! Eu iubesc matematica si as vrea foarte mult sa dau la mate-info! Deci, cum e informatica si cum e profilul in general?

Răspuns Câştigător
| Ronaleo a răspuns:

Buna. Eu sunt la mate-info, intensiv info in clasa a 10-a adica am 4 ore/saptamana si tot 4 de mate. Daca spui ca esti buna la matematica te poti duce fara probleme la mate-info (neintensiv info).
La informaica vei invata cum sa scrii pe calculator intr-un limbaj de programare, problemele de la mate.
De exemplu, ca sa-i arati calculatorului cum sa calculeze cel mai mic numar dintr-un sir, sa compari mai multe numere si multe astfel de probleme. Tu trebuie sa scrii anumite instructiuni cu care calculatorul sa iti rezolve problema.
La inceput nu esti nevoita sa stii nimic, deci inca un factor in plus. Nici eu nu stiam nimic, dar acum ma descurc foarte bine.
Din cate stiu la profilul pe care il vrei tu in clasa a 9a se face o ora de info, a10a 2ore si apoi cerd ca 4 ore(clasele 11 si 12). Primii doi ani faci muzica, desen, geografie, istorie apoi ti se adauga alte minuni.
Nu este un profil usor, insa daca inveti si te tii de asta nu ai cum sa esuezi. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva iti raspund cu placere.
Succes!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info e unul dintre profilele cele mai complete care o sa iti ofere o psibilitate mai mare in ceea ce proveste optiunile in alegerea unei facultati. Daca iti place matematica si adopti un mod de gandire logic, matematic nu vei avea probleme cu informatica

| PedoBarbie a răspuns:

Informatica înseamnă tehnologia informatiei computerizate, adică pe calculator.

| KodrutZ a răspuns (pentru PedoBarbie):

Rly?

| PedoBarbie a răspuns (pentru KodrutZ):

Da.

| KodrutZ a răspuns (pentru PedoBarbie):

Iti dai seama ca raspunsul tau nu o ajuta cu absolut nimic, nu?
@mia: Fata draga, citi anisori ai?

| PedoBarbie a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu cred că ajută. A întrebat Ce e informatica? şi eu am răspuns.

| suntserios a răspuns (pentru PedoBarbie):

Ai lamurit o complet... o sa se duca la liceu si o astepte sa faca chestii computerizate pe calculator...

| mia100خوبصورت explică (pentru KodrutZ):

Raspunsul nu e prea clar, dar mi-a raspuns la intrebare!

| KodrutZ a răspuns (pentru mia100خوبصورت):

Pai tu pina la 14 ani, mai ales daca zici ca iti place matematica, nu ai avut nici un contact cu informatica, cu nici un limbaj de programare? Profesorii si mai ales parintii tai ce puii mei pazesc?

| PedoBarbie a răspuns:

Pentru cei ce comentează aiurea: Am răspuns bine.

| gabrielaiuliana19960508 a răspuns:

La mate info e frumos deoarece poti sa te duci aproape la orice facultate, informatica e usoara o vei invata in scoala, dar insa matematica e foarte grea, eu sunt in casa a 12 a si acum matematica nu se aseamana deloc cu ce am invatat in clasele mici, e interesant profilul si inveti de toate.

| TataLeu a răspuns:

Salut, si eu sunt clasa a9a tot la mate-info. Daca spui ca iti place matematica te poti duce lejer acolo. E foarte usor, de fapt e ceva de genu scoala generala pentru ca faci cam toate materiile. E bun ca profil si e de viitor pentru ca mai departe te poti duce oriunde

| Daniela2016 a răspuns:

Informatica este un complex de discipline prin care se asigura prelucrarea rationala a informatiilor prin intermediul masinilor automate.
Informatica nu e chiar asa de usoara precum pare dar daca esti atenta ai sa o intelegi. Sper ca ti-am fost de ajutorhappy