| DeeaDiDi123 a întrebat:

Ce efecte are prezenta lunii asupra pământului?

6 răspunsuri:
| SimaSimaa a răspuns:

Pamantul este unic printre celelalte planete terestre prin faptul ca are un satelit mare, Luna, care, in raport cu planeta noastra, are cea mai mare masa dintre toate sistemele satelit-parinte. Numeroase dovezi indica faptul ca Luna deriva din Pamant, ca urmare a unui eveniment de impact singular care a avut loc curand dupa formarea initiala a Pamantului. Drept rezultat, evolutia ulterioara a Pamantului si aparitia si dezvoltarea vietii au fost puternic influentate de prezenta Lunii. Acest articol va evidentia si va explica punctele cheie in care influentele Lunii asupra Pamantului au fost atat directe, cat si indirecte, cu efecte asupra dezvoltarii unei specii inteligente si avansate din punct de vedere tehnologic. (Inspirat "Deștepții " ).

| Catrice a răspuns:

Parca asta se învață la școalăthinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mareele.

| Frank51 a răspuns:

Exercită o forță de atracție reciprocă numita gravitație.

| DonEduardo a răspuns:

Mareea si eclipsele.

| AlinMrs a răspuns:

Daca nu ar exista luna probabil nu am exista si noi. Influienteaza Pamantul in multe feluri, de la anotimpuri la dezvoltarea anumitor specii de plante/corali,
formarea mareelor, migrarea anumitor specii de animale si pasari, stabilizeaza planeta si felul de rotatie etc