| vladuts3 a întrebat:

Ar mai exista viata pe Pamant in absenta Lunii?

Ea are multe efecte asupra planetei noastre.

Oare sa fie doar un accident?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar mai exista. S-ar schimba axa pamantului. Unul din poli ar disparea cu siguranta, ceea ce duce la disparitia Gulf Stream-ului. Clima s-ar schimba cu totul, ar fi foarte cald in partea mai expusa la soare si foarte rece in cealalta.
Pe scurt: schimbarea axei pamantului duce la schimbari climaterice, schimbarea campului magnetic, schimbari atmosferice etc.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Viata ar fi evoluat diferit, dar ar fi existat.

| sabin89 a răspuns:

"Luna tu, stapana marii, pe a lumii bolta luneci..."
Viata ar exista, dar poate cu mai putin farmec.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Sau mai mult.

| RAY a răspuns:

Din 24 de ore am avea 6 ore, nu cred ca ar afecta evolutia ca dovada sta vietaile de sub oceane fara lumina evolueaza si la o presiune extrema evolueaza fb

| dragos9234 a răspuns:

Da,doar un accident.
Probabil ar exista viata dar mult diferita.

| Delicacy a răspuns:

Nimic nu este întâmplător în lumea aceasta...

| vladuts3 explică (pentru Delicacy):

Nu stiu ce sa zic, nu sunt in masura sa-ti raspund...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Delicacy):

Deci totul este programat de-o entitate pe care noi nu o putem vedea?

| Delicacy a răspuns (pentru Woodenpints91):

E un mod de a spune şi acesta.Eu chiar cred că există ceva care ne controlează, dar în mod indirect.Sinceră să fiu, mă cam sperie gândul acesta, dar nu am puterea să fac nimic.