| lorenaciocanta2 a întrebat:

Ce este articolul hotarat si nehotarat?

Răspuns Câştigător
| KM3 a răspuns:

1.Articolul hotarat-obiectul denumit este bine cunoscut vorbitorului
-sta la sfarsitul substantivului
Articole hotarate la:
-masculin:l,i,lui,lor
ex:pomul( "l"-ul de la sfarsit este articolul hotarat),pomii,pomului,pomilor
-la feminin:a,le,i,lor
ex:cartea( "a"-ul este articolul hotarat),cartile,cartii, cartilor
-la neutru
ex:scaunul, scaunele, scaunului, scaunelor
2.Articolul nehotarat-obiectul denumit nu este bine cunoscut vorbitorului
-sta in fata substantivului
Articole nehotarate la:
-masculin:un(pom),niste(pomi),unui(pom),unor(pomi)
-feminin:o(carte),niste(carti),unei(carti), unor(carti)
-neutru:un(scaun), niste(scaune), unui(scaun), unor(scaune)
ATENTIE! In structurile "lui Mihai","lui Ion","lui Vasile"...etc.,atunci cand "lui" este insotit de un nume masculin ramane articol hotarat!
Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles.O zi buna!

1 răspuns:
| CrazyGirll a răspuns:

Hei. Articolul este terminatia de la substantiv. Il folosesti cand analizezi un substantiv.