| d4nny a întrebat:

Stiti cumva care este diferenta dintre articolul hotarat sau nehotarat si articolul proclitic sau enclitic? as vrea si eu sa stiu.Va multumesc!

7 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Articolul horatat este numit si enclitic si sta la sfarsitul cuvantului: marea, lupul (unde "ea" si "ul" sunt articole hotarate enclitice)
Articolul nehotarat este proclitic si sta la inceputul cuvantului, il determina: un copil, o floare ( un si o sunt articole).

| cossmy a răspuns:

Articolul hotarat este cel care defineste un obiect anume, unicat, de ex: baiatuL, masinA, creionuL si cel nehotarat:un baiat, o masina, un creion(obiecte comune, oarecare)... cel enclitic sta la coada substantivului si cel proclitic la inceputul lui.Nu e greu.succeswinking

| Gipsy a răspuns:

Pe asta cu hotarat/nehotarat nu o sriu. Dar proclitic e cand "terminatia" este la inceputul cuvantului, iar enclitic cand este la sfarsitul cuvantului.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul proclitic, indiferent daca e hotarat(de ex: lui Mihai) sau nehotarat (ex: niste scaune) se gaseste inaintea substantivului, iar cel enclitic se alipeste substantivului. Articolul hotarat, dar si pe cel nehotarat, il vei gasi in manual sau chiar in caietul de clasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este exact ca cea dintre "a invata" si "a ramane prost". Fa-ti temele acasa, nu pe site!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zdzwtdzgddzu

| Kevin_Bora_1982 a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa