| Denysia a întrebat:

Cum se afla laturile congruente intr-un triunghi isoscel, stiind inaltimea(mediatoarea) si cealalta latura?

2 răspunsuri:
| AnonimulxD112 a răspuns:

Triunghiul isoscel este triunghiul care are două laturi egale (congruente). Latura necongruentă se numește bază.
[modificare] Proprietăți

* Dacă un triunghi este isoscel, atunci unghiurile de la bază sunt egale (congruente).
* Bisectoarea unghiului opus bazei unui triunghi isoscel este și înălțime.
* Bisectoarea unghiului opus bazei unui triunghi isoscel este totodată înălțime, mediană și mediatoare.
* Oricare ar fi un triunghi isoscel, mediatoarea bazei triunghiului este și axa de simetrie a triunghiului.
* Înălțimea dusă din vârful format de cele 2 laturi egale (congruente) este și mediană, și mediatoare, și bisectoare a unghiului din vârful căruia pornește. Teoremă reciprocă: dacă într-un triunghi una dintre cele trei mediane este și mediatoare, înălțime, și bisectoare, atunci triunghiul este isoscel.

| Chetrica a răspuns:

Ce greu e... pai daca stii baza, o imparti in doua si folosesti teorema lui pitagor intr-unul dintre triunghiuri.