| Andra2013 a întrebat:

Ce este prefata/postfata?

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Prefata:
Cuvant inainte din partea scriitorului sau a unui critic literar despre romanul/opera/povestirea cuprinsa in carte ce contine de obicei un rezumat/referiri date/inspiratii...

Postfata:
Opinia/impresiile/date explicative plasate la sfarsitul operei cu scop de informarea mai aprofundate a cititorului.Mai poate sa contina erata(greseli de tiparire/ortografie)daca acestea exista, voluntar sau involuntar cu scop de explicatie.

| Johndoe2023 a răspuns:

PREFÁŢĂ, prefeţe, s.f. Text cu caracter explicativ, uneori analitic, precedând o operă literară sau ştiinţifică, în care este expus planul lucrării, se dau referiri bibliografice, critice etc.; precuvântare; predoslovie. – Din fr. préface, lat. praefatio. Sursa: DEX '98

POSTFÁŢĂ, postfeţe, s.f. Text sau comentariu explicativ adresat cititorilor şi plasat la sfârşitul unei cărţi. – Post1- + faţă (după fr. postface). Sursa: DEX '98