| nicooparaschiv a întrebat:

Ce este puterea totala la fizica mecanica?

1 răspuns:
| Katy20p a răspuns:

Puterea mecanică medie (P) este mărimea fizică scalară egală cu raportul dintre lucrul mecanic (L) efectuat de o forţă şi timpul (Δt) în care se efectuează acest lucru mecanic:

P = L/Δt

Unitatea de măsură pentru puterea mecanică în S.I.: watt (W).

[P]SI = [L]SI/[Δt]SI = J/s = W

Un watt este puterea mecanică a unei forţe ce efectuează un lucru mecanic de un joule în timp de o secundă.

În practică se mai foloseşte pentru puterea mecanică o unitate de măsură numită cal putere (CP):

1 CP = 736 W