| ali98na a întrebat:

Ce este schița? vreau o definiție scurta dar cuprinzătoare pentru gimnaziu

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schiţa este operă epică de mică întindere, cu o acţiune simplă, în care autorul înfăţişează un moment semnificativ din viaţa unuia sau mai multor personaje.

5 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

O definiţie ar fi:
Creaţie literară în proză, aparţinând genului epic, este de lungime medie şi cuprinde puţine personaje. Acţiunea se petrece într-un singur episod, iar personajele au aceleaşi trăsături tot timpul, ele neevolund.
Pa, pa!

| SamSon a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.

| rockmeout a răspuns:

Schita este o specie literara a genului epic, in proza, in care naratorul omniscient contureaza automatismele comportamentale si viciile personajelor.Pe scurt, le evidentiaza complexitatea caracterologica.

| andreeamarriaa a răspuns:

Schita este opera epica in proza,de dimensiuni reduse, cu o actiune simpla, in care se prezinta un moment semnificativ din viata unuia sau a mai multor personaje.