| bomboniqueeeeeeeeee a întrebat:

De ce ma chinui atat de mult sa invat chiar si o scurta definitie?

5 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Pentru ca probabil contine cuvinte care nu fac parte din vocabularul tau, si atunci dureaza ceva pana le ti minte, mai ales daca sunt complicate [ termeni stiintifici ], sau pentru ca nu esti tu obisnuit sa inveti.

Cum adica? Pai simplu. Eu am inv intotdeauna, de la inceput, iar acum imi ia ft putin timp sa invat lectiile, chiar daca au 2-3 pg, in timp ce colegilor mei le ia 1-2 ore.

Ce sa faci, iti trebuie experientabatting eyelashes

Succes!

| xDoll a răspuns:

Pentru ca inveti mecanic big grin

incerca sa inveti logic...sa faci legatura intre cuvintele pe care le zici si sa fi atenta

sigur vei reusi

BAFTA la invatat!

| George1510 a răspuns:

Poate pentru ca nu iti sta gandul la ea, contine termeni mai rar intalniti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca ai dobindit citind o memorie de invidiat.Sint sigur ca ai citit si biblioteca scolii si pe cea a orasului.

| anonima1010 a răspuns:

Pai sunt 2 tipuri de invatat logic si mecanic.Probabil tu inveti mecanic dar poate fi si din cauza ca asculti muzica tare, din cauza pc sau a tv etc. Incearca sa inbini utilu cu placutu adica asociaza definitiile/propoziti etc. cu diferite cuvinte familiale tie sau care sunt in jurul tau asa ca atunci cand vezi obiectul iti amintesti definitia.