| ioana_3915 a întrebat:

statul national si statul federal sunt sinonime ca si inteles? Elvetia este stat national?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul federal este o forma de stat, alcatuita din mai multe state, tipice sunt SUA, Brazilia, Elvetia, etc.
Statul national se refera la faptul ca exista o nationalitate cu mare majoritate, cele mai multe state sunt nationale.
Asa fiind cele doua notiuni nu sunt sinonime.
Elvetia este stat federal si multinational.

3 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Nu sunt sinonime. Din cate stiu Elvetia este stat federal format din cantoane.

Răspuns utilizator avertizat
| TheAnonimous3037 a răspuns:

Elveţia este un stat federal format din 26 de state, denumite cantoane. Statul national si federal nu sunt aceleasi:cel federal este condus de o federatie.